Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty bezpośrednie 2022: nabór trwa, o czym trzeba pamiętać?

Trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku w systemie eWniosekPlus jest kilka zmian. Ilu rolników już złożyło wnioski i uporało się z nowymi zasadami? 

Dorota Kolasińska6 kwietnia 2022, 11:55

ARiMR będzie przyjmować wnioski o dopłaty bezpośrednie jedynie drogą elektroniczną poprzez platformę eWniosekPlus tylko do 16 maja br., a więc zostało niewiele ponad miesiąc. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto wiedzieć o kilku ważnych zmianach. 

Pierwsza rzucająca się mocno w oczy zmiana dotyczy logowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj eWniosekPlus logowanie – krok po kroku. 

Kolejna zmiana dotyczy wprowadzenia Uzupełniającej Płatności Podstawowej, jeśli chcesz wiedzieć do jakich upraw przysługuje, zajrzyj do artykułu TUTAJ

Ponadto ważną zmianą jest też wprowadzenie wymogu posiadania przez rolnika ubiegającego się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) prawa do użytkowania wszystkich gruntów, do których ubiega się on o przyznanie płatności.

Z kolei MRiRW zaproponowało, że ARiMR w imieniu rolnika dokona przelewu części dopłat na rachunek bankowy zakładu ubezpieczeń, w którym rolnik wykupił ubezpieczenie upraw z dotacją Skarbu Państwa. W ten sposób rolnik, za pośrednictwem ARiMR, opłaci polisę.

Aby wykonać taki przelew, rolnik, w terminie do 30 września, musi złożyć za pośrednictwem strony internetowej ARiMR, żądanie przekazania na rachunek bankowy zakładu ubezpieczeń kwoty należnych składek z tytułu ubezpieczenia. Składka zostanie przekazana na rachunek zakładu ubezpieczeń jedynie w przypadku, gdy jej wielkość znajdzie pokrycie kwocie przyznanych przez ARMR płatności, po odliczeniu ewentualnych potrąceń. 

Ponadto KE postanowiła, że obszary proekologiczne (EFA) będzie można wykorzystać w produkcji. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ. 

Zmian jest sporo, większość raczej na korzyść beneficjenta. 

Wszystkie szczegóły na temat składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2022 r. znajdziesz TUTAJ. 

Ilu rolników złożyło wnioski? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że dotychczas (stan na 5 kwietnia 2022 r.) do ARiMR w ramach kampanii dopłat za 2022 rok wpłynęło niemal 102 909 wniosków o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. 102 434 z nich dotyczy przyznania jednolitej płatności obszarowej a 76 726 uzupełniającej płatności podstawowej.

Dorota Kolasińska
Fot. materiały firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)