Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Gdzie po najtańszy kredyt pomostowy?

Obrazek

Oferta produktów kredytowych dla finansowania pomostowego zainteresuje tych rolników, którzy szykują inwestycje i planują montaż finansowy z różnych źródeł.

dr Piotr Łuczak18 kwietnia 2017, 13:05

Mając w garści podpisaną z ARiMR umowę o dofinansowaniu inwestycji z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” mamy pewność, że Agencja ma dla nas zarezerwowane pieniądze na zwrot części poniesionych kosztów planowanej inwestycji. Jednak zanim otrzymamy te pieniądze na konto, musimy wcześniej wydać – i to dużo więcej, niż Agencja nam zwróci.

Dotacja to maksymalnie połowa, a w przypadku młodych rolników czy wspólnych inwestycji 60% kosztów netto. W przypadku najczęstszej inwestycji – czyli zakupu maszyn – gdzie dotacja to 200 tys. zł (50% kosztów kwalifikowalnych), rzeczywiste wydatki, jakie trzeba ponieść na etapie realizacji to 400 tys. zł kosztów netto i 92 tys. koniecznego do zapłaty podatku VAT. Łącznie więc na tym etapie trzeba dysponować kwotą 492 tys. zł, aby po kilku miesiącach otrzymać zwrot 200 tys. zł dotacji. Skąd te pieniądze wziąć? Sposobów jest kilka – w tym kredyt pomostowy.

Wkład własny

Większość kredytów czy pożyczek pomostowych oferowanych rolnikom umożliwia nie tylko pozyskanie kapitału w kwocie odpowiadającej przyznanej dotacji, ale też pożyczenie pieniędzy na wkład własny - czyli sfinansowanie całości wydatków inwestycyjnych.

W przypadku typowego finansowania pomostowego, kwota kredytu odpowiada kwocie przyznanej dotacji, a czas zaciągnięcia zobowiązania odpowiada okresowi realizacji inwestycji + ok. 3-6 miesięcy na rozpatrzenie przez ARiMR wniosku o płatność i wypłatę dotacji (patrz schemat powyżej). W takiej sytuacji spłata kapitału zaciągniętej pożyczki następuje z reguły jednorazowo, po wypłacie dotacji (w przypadku cesji – bezpośrednio na poczet spłaty kredytu). Kwestią do ustalenia jest tu tylko częstość spłaty odsetek, choć banki najczęściej oczekują ich comiesięcznej spłaty.

Spłata rat

W drugim przypadku – czyli kiedy kredytem/pożyczką finansujemy także i wkład własny, okres kredytowania musi być dłuższy. W takiej sytuacji pieniądze z wypłaconej dotacji zapewnią spłatę części zobowiązania w relatywnie krótkim czasie, resztę zaciągniętego kredytu musimy rozłożyć na dłuższy okres. Terminy spłat rat kapitałowych trzeba wtedy dostosować do harmonogramu przychodów (np. z tytułu dopłat, sprzedaży produktów itp.).

W majowym wydaniu top agrar Polska znajdziesz zestawienie i porównanie ofert finasowania pomostowego.

Nie masz jeszcze prenumeraty top agrar Polska? Nic trudnego – kliknij TUTAJ.

Na podstawie artykułu G. Ignaczewskiego opr. pł
Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)