Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Kiedy wypłata pomocy suszowej? Wreszcie znamy konkrety!

07.01.2019

Drukuj

Kiedy wypłata pomocy suszowej? Wreszcie znamy konkrety!

Artykuł dostępny

Od grudnia rolnicy skarżą się, że nie otrzymują z ARiMR obiecanej i przyznanej w drodze decyzji administracyjnej pomocy suszowej. Zapytaliśmy więc prezes ARiMR Marię Fajger o to, kiedy mogą się spodziewać wypłaty pieniędzy.

r e k l a m a

– W 2018 roku ARiMR rolnikom dotkniętym suszą wypłaciła ponad 1,3 mld zł. Na początek 2019 r. przeniesione zostały środki w wysokości ponad 750 mln zł. W tej chwili trwają ostatnie formalności żebyśmy mogli je wykorzystać i jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się wypłata środków – mówiła prezes ARiMR.


Jak dodała, jednocześnie zostanie uruchomiona pomoc w materiale siewnym i bioasekuracji, a więc wszystkie te pomoce, które stanęły pod koniec ubiegłego roku. Część z nich, chociażby z tytułu pomocy de minimis, została wyczerpana z puli.

– W tej chwili rozpoczynamy wydawanie decyzji dotyczących materiału siewnego, czekamy na podpisanie umowy dotacji i za kilka dni wyruszymy z wypłatą środków. Chcemy je jak najszybciej uruchomić - zapewniała Maria Fajger.

Szefowa Agencji zapewniła, że generalnie środki powinny być wypłacone do końca pierwszego kwartału i zdaje sobie sprawę z tego, że po stronie rolników, jest ogromne oczekiwanie na te pieniądze.

– Zrobiliśmy analizę czy jest grupa rolników i jak duża, która została poza kontrolą i nie otrzymała zaliczek, ale jest też w grupie rolników czekających na pomoc suszową. Próbujemy monitorować proces wypłaty zaliczek z dwóch stron, żeby rolnicy otrzymali środki jak najszybciej. Jak tylko będziemy mieli możliwość wypłacenia środków, przystąpimy bezzwłocznie, w szybkim tempie do wypłaty – dodała prezes ARiMR.

Przypomnijmy, że łączna pula rządowej pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę wynosi 2,2 mld zł.   dkol, bcz

Fot. Kolasińska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii