Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Kiedy wypłata pomocy suszowej? Wreszcie znamy konkrety!

Obrazek

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego nt. harmonogramu naboru wniosków z PROW w 2019 roku obecna była także prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger. Zapytaliśmy ją o stan wypłat pomocy suszowej.

Dorota KolasińskaBartłomiej Czekała7 stycznia 2019, 18:42
Od grudnia rolnicy skarżą się, że nie otrzymują z ARiMR obiecanej i przyznanej w drodze decyzji administracyjnej pomocy suszowej. Zapytaliśmy więc prezes ARiMR Marię Fajger o to, kiedy mogą się spodziewać wypłaty pieniędzy.

– W 2018 roku ARiMR rolnikom dotkniętym suszą wypłaciła ponad 1,3 mld zł. Na początek 2019 r. przeniesione zostały środki w wysokości ponad 750 mln zł. W tej chwili trwają ostatnie formalności żebyśmy mogli je wykorzystać i jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się wypłata środków – mówiła prezes ARiMR.


Jak dodała, jednocześnie zostanie uruchomiona pomoc w materiale siewnym i bioasekuracji, a więc wszystkie te pomoce, które stanęły pod koniec ubiegłego roku. Część z nich, chociażby z tytułu pomocy de minimis, została wyczerpana z puli.

– W tej chwili rozpoczynamy wydawanie decyzji dotyczących materiału siewnego, czekamy na podpisanie umowy dotacji i za kilka dni wyruszymy z wypłatą środków. Chcemy je jak najszybciej uruchomić - zapewniała Maria Fajger.

Szefowa Agencji zapewniła, że generalnie środki powinny być wypłacone do końca pierwszego kwartału i zdaje sobie sprawę z tego, że po stronie rolników, jest ogromne oczekiwanie na te pieniądze.

– Zrobiliśmy analizę czy jest grupa rolników i jak duża, która została poza kontrolą i nie otrzymała zaliczek, ale jest też w grupie rolników czekających na pomoc suszową. Próbujemy monitorować proces wypłaty zaliczek z dwóch stron, żeby rolnicy otrzymali środki jak najszybciej. Jak tylko będziemy mieli możliwość wypłacenia środków, przystąpimy bezzwłocznie, w szybkim tempie do wypłaty – dodała prezes ARiMR.

Przypomnijmy, że łączna pula rządowej pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę wynosi 2,2 mld zł.   dkol, bcz

Fot. Kolasińska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)