StoryEditor

Kiedy wypłata pomocy suszowej? Wreszcie znamy konkrety!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego nt. harmonogramu naboru wniosków z PROW w 2019 roku obecna była także prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger. Zapytaliśmy ją o stan wypłat pomocy suszowej.
Od grudnia rolnicy skarżą się, że nie otrzymują z ARiMR obiecanej i przyznanej w drodze decyzji administracyjnej pomocy suszowej. Zapytaliśmy więc prezes ARiMR Marię Fajger o to, kiedy mogą się spodziewać wypłaty pieniędzy.

– W 2018 roku ARiMR rolnikom dotkniętym suszą wypłaciła ponad 1,3 mld zł. Na początek 2019 r. przeniesione zostały środki w wysokości ponad 750 mln zł. W tej chwili trwają ostatnie formalności żebyśmy mogli je wykorzystać i jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się wypłata środków – mówiła prezes ARiMR.


Jak dodała, jednocześnie zostanie uruchomiona pomoc w materiale siewnym i bioasekuracji, a więc wszystkie te pomoce, które stanęły pod koniec ubiegłego roku. Część z nich, chociażby z tytułu pomocy de minimis, została wyczerpana z puli.

– W tej chwili rozpoczynamy wydawanie decyzji dotyczących materiału siewnego, czekamy na podpisanie umowy dotacji i za kilka dni wyruszymy z wypłatą środków. Chcemy je jak najszybciej uruchomić - zapewniała Maria Fajger.

Szefowa Agencji zapewniła, że generalnie środki powinny być wypłacone do końca pierwszego kwartału i zdaje sobie sprawę z tego, że po stronie rolników, jest ogromne oczekiwanie na te pieniądze.

– Zrobiliśmy analizę czy jest grupa rolników i jak duża, która została poza kontrolą i nie otrzymała zaliczek, ale jest też w grupie rolników czekających na pomoc suszową. Próbujemy monitorować proces wypłaty zaliczek z dwóch stron, żeby rolnicy otrzymali środki jak najszybciej. Jak tylko będziemy mieli możliwość wypłacenia środków, przystąpimy bezzwłocznie, w szybkim tempie do wypłaty – dodała prezes ARiMR.

Przypomnijmy, że łączna pula rządowej pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę wynosi 2,2 mld zł.   dkol, bcz

Fot. Kolasińska
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 12:52