Likwidacja działalności podatnika czynnego VAT

Likwidacja działalności podatnika czynnego VAT

Pytanie: W jakich przypadkach dochodzi do likwidacji działalności rolnika podatnika czynnego VAT? Jakie obciążenia podatkowe stąd wynikają?

r e k l a m a

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT odpowiada: opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną jest określone w Rozdziale IV Ustawy o VAT. W przypadku osób fizycznych (rolników) chodzi o zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, czyli w tym przypadku – działalności rolniczej, określonej w art. 2 pkt. 15.

Najważniejszym obowiązkiem jest sporządzenie spisu z natury wszystkich towarów i materiałów, jakie na dzień zaprzestania czynności opodatkowanych pozostały w gospodarstwie i w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji VAT 7 (lub VAT 7K) składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (np. produkcja w toku, zasiewy itp.)...

Od nowego roku czekają rolników nowe zasady rozliczeń VAT. Szeroko omawiamy je na naszych warsztatach VAT. Zapisy – kliknij TUTAJ.

Na bieżąco o VAT w kwartalniku „top agroszef Premium”. Zapraszamy do jego prenumeraty. Kliknij TUTAJ.


W najnowszym wydaniu agroszefa m.in.:
  • jak zatrudnić pracownika ze Wschodu;
  • najnowsze zmiany w opodatkowaniu Ukraińców i innych pracowników ze Wschodu;
  • pomocnik w gospodarstwie a KRUS;
  • pytania i odpowiedzi do VAT.

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii