Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ograniczenie pestycydów o połowę! KE przyjęła strategię "Od pola do stołu"

Komisja Europejska przyjęła dziś strategię „Od pola do stołu”. Plan zakłada m.in. zmniejszenie stosowania środków ochrony roślin o połowę i nawozów o 20 proc. Poza tym 25 proc. gruntów ma być przeznaczone pod uprawy ekologiczne.

Kamila Szałaj20 maja 2020, 14:58

W środę w Brukseli Komisja Europejska przyjęła strategię „Na rzecz bioróżnorodności" oraz strategię "Od pola do stołu". Obydwa plany są realizacją polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Określają kierunek transformacji rolnictwa i systemu żywnościowego, w celu zapewnienia lepszej ochrony zdrowia obywateli i środowiska.

Przyjęte założenia strategii „Od pola do stołu” zaskoczyły rolników. Spodziewali się, że Komisja Europejska wprowadzi jednak mniej restrykcyjne cele.

Tymczasem Frans Timmermans, wiceprezydent UE oraz Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności poinformowali na specjalnej konferencji prasowej w Brukseli, że do 2030 roku stosowanie pestycydów ma być zmniejszone o 50 proc., a nawozów o co najmniej 20 proc. Strategia zakłada także zmniejszenie o połowę użycia środków przeciw drobnoustrojom w hodowli. Poza tym 25 proc. gruntów ma zostać przeznaczone pod uprawy ekologiczne.

- Pracowaliśmy bardzo intensywnie nad strategią, ale jestem dumny z rezultatu. Chcemy zadbać o to, by Europejczycy mogli podejmować świadome wybory, które będą sprzyjały ich zdrowiu. Nowe cele zwiększą naszą odporność na kryzysy. Epidemia koronawirusa pokazała, że wszyscy jesteśmy podatni na zagrożenia i musimy zmienić nasz stosunek do środowiska naturalnego - zaznaczył Frans Timmermans.

Dodał, że nowe podejście nie spowoduje wzrostu cen żywności, a rolnicy będą mogli korzystać z nowoczesnych technologii umożliwiających precyzyjne gospodarowanie przy oszczędniejszym wykorzystywaniu wody czy gleby.

Z kolei Stella Kyriakides powiedziała, że strategia przyczyni się do zmniejszenia wpływu rolnictwa na środowisko.

- Strategia „Od pola do stołu” zmieni sposób produkcji, kupna i konsumpcji naszej żywności. Będzie to korzystne dla zdrowia naszych obywateli. Strategia daje też ogromną szansę na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Europejczyków i ochrony planety. Wszystkie transformacje są kosztowne, a ta jest konieczna - powiedziała Stella Kyriakides.

Podczas konferencji nie przedstawiono jednak informacji, jakie środki finansowe zostaną przeznaczone na wsparcie rolników w zmianie modelu gospodarowania.

Zabrakło komisarza Wojciechowskiego

Do przyjętych dziś strategii odnieśli się także europosłowie podczas popołudniowego posiedzenia Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Zaapelowali o bezpośrednie spotkanie z komisarzami Timmermansem i Kyriakides i o debatę.

- Przyjęte dziś strategie budzą emocje i niepokój rolników. Prosimy o bezpośrednie spotkanie z komisarzami i debatę, wtedy, kiedy będzie to już możliwe. Chcemy porozmawiać o tych założeniach, by rozwiać niepokoje rolników – powiedział Zbigniew Kuźmiuk, poseł do PE.

 Europosłowie wyrazili także zdziwienie, że w dzisiejszej prezentacji nie uczestniczył komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. 

-Byłem zaskoczony jego nieobecnością. Wyraziłem to już kilka godzin wcześniej - powiedział przewodniczący komisji rolnictwa PE Norbert Lins, który w informacji prasowej ocenił, że „strategia może odnieść sukces tylko wtedy, gdy zachowana będzie równowaga pomiędzy polem a stołem. Wyraźny brak komisarza ds. rolnictwa na dzisiejszej konferencji pozbawia nas nadziei, że strategia ma na celu osiągnięcie takiej równowagi”.

Tłumaczenie poniższego wpisu: Strategia nazywa się „Od pola do stołu”, ale Komisja Europejska przedstawiła dziś strategię bez „Pola”, czyli bez komisarza Janusza Wojciechowskiego. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego upewni się, że głos rolników będzie słyszany!

Rolnicy apelowali o odłożenie strategii

Strategia miała być ogłoszona pod koniec marca, ale jej publikację odłożono ze względu na epidemię koronawirusa. Unijni rolnicy apelowali, by jej przyjęcie odroczyć do czasu ustania epidemii.

- To nie jest czas na wprowadzanie takich zmian – mówił Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych i wiceprezydent Copa.

Rolnicy obawiają się, że wprowadzenie zasad strategii może wpłynąć na zmniejszenie produkcji europejskiej żywności. Ich zdaniem ograniczenie stosowania pestycydów czy nawozów spowoduje, że nie będą mogli osiągać wysokich i dobrej jakości plonów.

ksz, fot. KEPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)