Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Oświadczenia ws. dopłat bezpośrednich – zostały 3 dni!

Podobnie jak rok temu, od 15 lutego, aż do 14 marca br. można składać oświadczenia potwierdzające brak zmian we wniosku w odniesieniu do 2018 roku. Dla rolników posiadających gospodarstwa o małej powierzchni to ułatwienie – mogą złożyć je zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie.

12 marca 2019, 10:26

Jak informuje ARiMR, od 15 lutego br. rolnicy złożyli dotychczas niespełna 100 tys. oświadczeń zamiast wniosku przez internet o dopłaty bezpośrednie. W 2018 roku rolnicy złożyli ponad 430 tys. takich oświadczeń. Termin ich składania w tym roku mija w czwartek 14 marca. Agencja od 15 marca rozpoczyna przyjmowanie wniosków przez internet.

Kto może skorzystać ze złożenia oświadczenia?


Z tej opcji mogą skorzystać rolnicy, którzy spełnią 3 wymogi:
  1. w oświadczeniu (we wniosku) mają zdeklarowaną powierzchnię gruntów do 10 ha,
  2. ubiegają się tylko o opłaty, tj. jednolitą płatność obszarową (JPO), płatność za zazielenia, dodatkowe płatności, płatności do upraw chmielu, dopłaty do zwierząt – owce i kozy, płatności niezwiązane – tytoń,
  3. potwierdzają brak jakichkolwiek zmian w nawiązaniu do wniosku z 2018 r.

Do kogo udać się z oświadczeniem?


Oświadczenia będą przyjmowane przez powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można będzie złożyć osobiście, przez osobę upoważnioną bądź drogą pocztową. Warto pamiętać, że w przypadku wysłania oświadczenia listownie, terminem wpłynięcia oświadczenia jest data stempla wydanego przez pocztę.

Przypomnijmy, że w 2018 roku z możliwości złożenia takich oświadczeń skorzystało ponad 400 tys. beneficjentów płatności bezpośrednich. Warto pamiętać, że w tym roku po raz ostatni będzie można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie w wersji papierowej. Rolnicy, którzy rok temu składali wnioski za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus będą mieli na swoim koncie w aplikacji udostępniony wniosek w wersji z 2018 roku, w którym będą mogli dokonać stosownych zmian i wysłać go elektronicznie. Natomiast rolnicy, którzy nie złożą oświadczenia i nie wypełnią wniosku elektronicznie, będą mogli jeszcze ostatni raz złożyć go w wersji papierowej.  kk

Fot. Sierszeńska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)