Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Pomoc suszowa 2019: ARiMR wypłaciła już 450 mln zł

Obrazek

Mijają prawie 3 tygodnie odkąd Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca rolnikom poszkodowanym w wyniku tegorocznej suszy i innych klęsk żywiołowych wsparcie finansowe. Do 22 października wnioskodawcom przekazano ponad 450 mln zł.

Grzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała23 października 2019, 16:39

To  większość z puli 500 mln zł, które rząd przeznaczył na początek na to wsparcie. Miejmy nadzieję, że - zgodnie z obietnicami - tych funduszy na wsparcie dla rolników będzie więcej, bo kwota wypłaconej dotychczas pomocy wynika ze 181 tys. złożonych w ARiMR wniosków. A to dopiero kropla w morzu, ponieważ poszkodowanych w wyniku suszy gospodarzy jest znacznie więcej i liczba tych wniosków w ARiMR będzie z każdym dniem rosła.

Przypomnijmy, że termin składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej mija 31 października, ale to może nie wystarczyć by wszyscy poszkodowani zdążyli je dostarczyć do ARiMR. Część rolników czeka jeszcze na protokoły z gminnych komisji, a wielu nie otrzymało jeszcze protokołów zatwierdzonych przez wojewodów. W urzędach wojewódzkich weryfikacja protokołów idzie wolno, ponieważ urzędnicy dokładnie sprawdzają je pod kątem zgodności z raportami IUNG w Puławach dla każdej z gmin i każdej z upraw.

W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do resortu rolnictwa o wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister Rafał Romanowski nie wykluczył takiej możliwości. Decyzja zapadnie z pewnością w najbliższych dniach.

Pomoc przysługuje na każdy hektar poszkodowanych upraw rolnych w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję wynoszą co najmniej 30% uprawy.


Stawki pomocy

Tym razem stawki pomocy są nieco bardziej zróżnicowane, a pomoc do powierzchni wieloletnich użytków zielonych jest uzależniona od obsady zwierząt. I tak tegoroczne stawki pomocy wynoszą:

  • 1000 zł w na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70% danej uprawy, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej,
  • 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej,
  • 500 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70% danej uprawy i na której obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej,
  • 250 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej.


Dla nieubezpieczonych stawka w dół

W tym roku obowiązywać ma również zasada, że w przypadku rolników, którzy nie ubezpieczyli przynajmniej połowy upraw (z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych) od przynajmniej jednego ryzyka taka pomocy będzie zmniejszona o połowę. W przypadku suszy, jak udało się nam ustalić, za dzień na który obowiązek ubezpieczenia upraw będzie sprawdzany, ma być uznawany dzień złożenia wniosku o szacowanie strat.

Wiadomo również, że tak jak w ubiegłym roku pomoc będzie pomocą publiczną niezaliczaną do limitu pomocy de minimis, jeżeli oszacowane przez komisje straty w całym gospodarstwie wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji. Jeżeli natomiast oszacowane straty nie przekraczają 30%, udzielana pomoc będzie pomocą de minimis.


Konieczne dokumenty

Aby z pomocy skorzystać, trzeba będzie oczywiście do wniosku dołączyć protokół strat. Bez tego dokumentu nie ma co liczyć na jakąkolwiek pomoc. Jednak w tym roku dodatkowo konieczne jest dołączenie oświadczenia producenta rolnego o liczbie posiadanych w dniu szacowania szkód przez komisję, zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie (choć ARiMR ma przecież te dane w swoim systemie IRZ). Dotyczy ono oczywiście tych rolników, którzy takowe zwierzęta w gospodarstwie posiadają.

Sam formularz wniosku przypomina ten ubiegłoroczny ale został odchudzony od tabele w których rozpisywało się poszczególne uprawy. Wniosek można pobrać ze strony ARiMR.
Nabór jak na razie zaplanowano do 31 października, nie wiadomo jednak, czy do tego czasu wszyscy poszkodowani rolnicy otrzymają już zaakceptowane przez wojewodów protokoły strat. W tym roku urzędy wojewódzkie maja znacznie więcej dokumentów do obrobienia i może to potrwać dłużej niż do końca bieżącego miesiąca. bcz, giPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)