Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Przechodzę na rzepak, zwijam trzodę. Co z VAT?

Obrazek

Postanowiłem, że z końcem 2017 roku zwinę produkcję zwierzęcą w gospodarstwie i będę produkować wyłącznie zboża i rzepak. Podatnikiem VAT jestem od początku, a w 2009 roku zmodernizowałem chlewnię. Jakie będą skutki tej decyzji w VAT?

dr Piotr Łuczak29 grudnia 2017, 06:00
W omawianym przypadku wystąpią obowiązki korekty VAT, ponieważ środek trwały (chlewnia) przestanie być wykorzystywany do sprzedaży  opodatkowanej i utraci prawo do odliczenia VAT naliczonego – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Zgodnie z art. 91 Ustawy o VAT korekty VAT dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty. Dla budynków okres korekty wynosi 10 lat. W naszym przypadku rolnik zmodernizował chlewnię, a z braku szczegółowych informacji należy przyjąć, że poniesione koszty zwiększyły wartość obiektu o więcej niż 30%. Rolnik odliczył VAT od tej modernizacji, zatem podstawą korekty będzie wartość netto poniesionych nakładów.

Do końca 2017 roku upłynie 9 lat wykorzystywania przedmiotowej chlewni do sprzedaży opodatkowanej, zatem korekta VAT będzie dotyczyć 1/10 wartości VAT odliczonego od poniesionych nakładów. Zgodnie z art. 91 ust.3 korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W naszym przypadku rolnik powinien wykazać wartość korekty w jednolitym pliku kontrolnym (JPK) za styczeń 2018 roku – od początku 2018 roku nie będzie już deklaracji VAT-7 i VAT-7K.
Roman Włodarz
Opr. pł

Od nowego roku czekają rolników nowe zasady rozliczeń VAT. Szeroko omawiamy je na naszych warsztatach VAT. Zapisy – kliknij TUTAJ.

Na bieżąco o VAT w kwartalniku „top agroszef Premium”. Zapraszamy do jego prenumeraty. Kliknij TUTAJ.


W najnowszym wydaniu agroszefa m.in.:
  • jak zatrudnić pracownika ze Wschodu;
  • najnowsze zmiany w opodatkowaniu Ukraińców i innych pracowników ze Wschodu;
  • pomocnik w gospodarstwie a KRUS;
  • pytania i odpowiedzi do VAT.


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)