StoryEditor

Przechodzę na rzepak, zwijam trzodę. Co z VAT?

Postanowiłem, że z końcem 2017 roku zwinę produkcję zwierzęcą w gospodarstwie i będę produkować wyłącznie zboża i rzepak. Podatnikiem VAT jestem od początku, a w 2009 roku zmodernizowałem chlewnię. Jakie będą skutki tej decyzji w VAT?
27.12.2017., 14:12h
W omawianym przypadku wystąpią obowiązki korekty VAT, ponieważ środek trwały (chlewnia) przestanie być wykorzystywany do sprzedaży  opodatkowanej i utraci prawo do odliczenia VAT naliczonego – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Zgodnie z art. 91 Ustawy o VAT korekty VAT dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty. Dla budynków okres korekty wynosi 10 lat. W naszym przypadku rolnik zmodernizował chlewnię, a z braku szczegółowych informacji należy przyjąć, że poniesione koszty zwiększyły wartość obiektu o więcej niż 30%. Rolnik odliczył VAT od tej modernizacji, zatem podstawą korekty będzie wartość netto poniesionych nakładów.

Do końca 2017 roku upłynie 9 lat wykorzystywania przedmiotowej chlewni do sprzedaży opodatkowanej, zatem korekta VAT będzie dotyczyć 1/10 wartości VAT odliczonego od poniesionych nakładów. Zgodnie z art. 91 ust.3 korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W naszym przypadku rolnik powinien wykazać wartość...
Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 01:41