Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Walka z koronawirusem: Minister przeznaczył 1 mld euro, ale mógł więcej...

Obrazek

Kraje unijne dostały od Komisji Europejskiej zielone światło, by przeznaczyć niewykorzystane środki PROW na bezpośrednie wsparcie rolników poszkodowanych w wyniku epidemii koronawirusa. Polska też chce skorzystać z tej możliwości, ale zabiega o przesunięcie 1 mld euro, mimo że niewykorzystanych funduszy ma prawie dwa razy tyle. Zapytaliśmy resort rolnictwa, skąd ta rozbieżność.

Kamila Szałaj21 kwietnia 2020, 14:30
Komisja Europejska zaproponowała krajom unijnym, żeby przeznaczyły niewykorzystane  fundusze PROW na walkę ze skutkami koronawirusa. Pieniądze te mogłyby pomóc rolnikom przetrwać najtrudniejszy okres i odbudować potencjał produkcyjny gospodarstwa.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował wczoraj, że z dostępnych środków PROW chce przeznaczyć na walkę z epidemią  koronawirusa 1 mld euro.

Pieniądze te miałyby sfinansować m.in. operacje odtwarzające potencjał produkcji rolnej, uruchomienie kredytów obrotowych czy dopłaty do odsetek. Minister planuje także przeznaczyć unijne środki na rzecz skracania łańcucha dostaw żywności. Proponuje również wprowadzenie dopłat do kosztów przechowywania produktów sprzedanych mikro i małym przedsiębiorcom oraz dopłat do nieodpłatnego przekazania produktów organizacjom non-profit czy przetwórstwu. Wsparcie to miałoby charakter premii w wysokości do 70 tys. euro. 


Czemu miliard, a nie dwa?


Czemu jednak minister Ardanowski chce przesunąć tylko 1 mld euro, skoro pula niewykorzystanych środków PROW w Polsce na koniec marca wynosiła prawie 2 mld euro? O to spytaliśmy ministerstwo rolnictwa.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że ten 1 mld euro to są środki potencjalnie możliwe do natychmiastowego wykorzystania, pod warunkiem, że Komisja Europejska podejmie pilną decyzję o zmianie rozporządzenia 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. Ministerstwo rolnictwa nie ma jednak pewności, kiedy KE zrealizuje odpowiednie kroki prawne. Dlatego na razie nie wnioskuje o wyższą kwotę, bo tak naprawdę nie wie, kiedy ostatecznie polscy rolnicy będą mogli z tego wsparcia skorzystać: czy za miesiąc czy za pół roku.

-  Na razie bez większego uszczerbku dla całości realizowanego PROW 2014-20 wskazaliśmy na 1 mld euro. Trzeba pamiętać, że jakiekolwiek zmiany PROW trwały zwykle miesiącami. Zmiana rozporządzenia bazowego dla PROW, czyli tego 1305/2013, praktycznie nie zdarzyła się w trakcie realizacji kolejnych programów. Czekamy więc, jak szybko KE zareaguje. Pomoc, która jest potrzebna dzisiaj, może za pół roku być już niezbyt aktualna i będzie potrzeba czegoś innego – wyjaśnia nam Dariusz Mamiński z biura prasowego ministerstwa rolnictwa.

ksz, fot. pixabay.comPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)