StoryEditor

Fundusz Ochrony Rolnictwa - kto musi zapłacić składki do końca kwietnia?

Od 1 lipca 2023 roku obowiązuje ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa, który stworzył możliwości prawne gwarantujące rolnikom otrzymanie rekompensaty z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej na wypadek upadłości nabywców ich produktów rolnych. Składki na FOR za I kwartał 2024 roku trzeba opłacić do końca kwietnia. Kto musi to zrobić?
19.04.2024., 07:00h

Ustawa działa od roku, a pierwszy nabór wniosków o wypłaty rekompensat rolnikom w ramach FOR trwał od 1 lutego do 31 marca br. Rolnicy mogli złożyć wniosek o wypłatę rekompensaty w oddziale terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, właściwym ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub siedziby.

Skąd są FOR ma pieniądze na wypłaty rekompensat?

Zgodnie z ustawą o Funduszu Ochrony Rolnictwa dochody FOR stanowią::

  • wpłaty na Fundusz dokonywane przez podmioty skupujące,
  • odsetki od środków lokowanych w formie depozytu u ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
  • środki finansowe odzyskane przez KOWR w wyniku prowadzonych postępowań upadłościowych od podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne, na rzecz Funduszu z tytułu roszczeń po wypłacie producentom rolnym rekompensat.

Kto musi wpłacać składki na Fundusz Ochrony Rolnictwa?

Z mocy ustawy o FOR do wpłat na Fundusz zobowiązane są podmioty skupujące, będące podatnikami podatku od towarów i usług. Wpłaty są naliczane w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług, określonych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, nabytych od producentów rolnych w rozumieniu ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Wartość produktów rolnych bez podatku od towarów i usług nabytych od producenta rolnego powinna być ustalana na podstawie faktur VAT i faktur VAT RR uwzględnianych w deklaracjach podatkowych. Pierwsze wpłaty na Fundusz powinny być dokonywane począwszy od II kwartału 2024 r. za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 2024 r. 

Powyższe oznacza, że pierwsze wpłata za I kwartał br. powinna zostać dokonana do 30 kwietnia br.

image

Konkurs! Wygraj bezpłatną pomoc przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie

W jaki sposób rolnicy otrzymają rekompensaty z FOR?

Ze środków finansowych Funduszu są przyznawane i wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny.

W bieżącym roku wnioski o przyznanie rekompensaty można było składać od 1 lutego do 31 marca w odniesieniu do podmiotów, które stały się niewypłacalne w 2023 r. 

Na podstawie zestawienia złożonych wniosków o przyznanie rekompensat oraz mając na uwadze wysokość środków finansowych zgromadzonych na Funduszu minister rolnictwa w drodze rozporządzenia ustali procentową stawkę stosowaną do ustalenia w danym roku rekompensaty. W 2024 r. rozporządzenie ustalające procentową stawkę zostanie wydane do dnia 31 maja 2024 r.

image

Dopłaty do zbóż 2024: Jakie stawki do tony i hektara pszenicy, żyta, pszenżyta i jęczmienia?

Jaka będzie wysokość rekompensat z FOR dla rolników?

Wysokość rekompensaty będzie stanowić iloczyn procentowej stawki ustalonej przez ministra rolnictwa i potwierdzone kwoty wierzytelności netto, bez odsetek, za zbyte produkty rolne, za które producent rolny nie otrzymał zapłaty od podmiotu, który stał się niewypłacalny.

Zgodnie z ustawą rekompensata dla producenta rolnego, który nie otrzymał zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi, który stał się niewypłacalny przyznawana będzie w oparciu o:

  • złożony przez producenta rolnego wniosek o przyznanie rekompensaty,
  • informację uzyskaną od podmiotu niewypłacalnego potwierdzającą istnienie wierzytelności wobec danego producenta rolnego w postaci wykazu producentów rolnych, o którym mowa w art. 11 ustawy i/lub pisemnego potwierdzenia, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy.

Kiedy rolnik otrzyma decyzję w sprawie przyznania rekompensaty z FOR?

Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w 2024 r. decyzje o przyznaniu rekompensaty będą wydawane przez dyrektora OT KOWR w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r. Rekompensaty wypłacane będą w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Tym samym, z dniem wypłaty rekompensaty następuje z mocy prawa przejście na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wierzytelności producenta rolnego do wysokości wypłaconych rekompensat.

oprac. bcz na podst. KOWR

image

Co rolnikom się opłaca? Ubezpieczenia rolnicze a koszty produkcji

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 05:19