Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Wysokie tempo wypłaty dopłat za 2016 rok?

09.10.2017

Drukuj

Wysokie tempo wypłaty dopłat za 2016 rok?

Artykuł dostępny

Zgodnie z unijnymi przepisami płatności bezpośrednie dokonuje się od 1 grudnia do 30 czerwca roku następnego. W drodze wyjątku rozpoczęcie wypłat w formie zaliczek może nastąpić już od 16 października. Jednocześnie na wypadek spraw wymagających przeprowadzenia bardziej skomplikowanego postępowania wyjaśniającego (np. toczące się postępowania spadkowe), przepisy UE przewidują także możliwość wypłaty płatności bezpośrednich po 30 czerwca. Ale wydatki z tego tytułu nie powinny przekraczać 5% wydatków dokonanych w podstawowym terminie.

Rolnicy się skarżą

Tyle teoria, a jak wyglądała praktyka wypłat dopłat bezpośrednich za 2016 r. Zdaniem posła Jarosława Sachajko nie do końca dobrze. Do jego biura poselskiego zwrócił się z prośbą o interwencję rolnik z województwa lubelskiego, który pomimo pozytywnej decyzji z dnia 30 maja 2017 r. wydanej przez Biuro Powiatowe ARiMR w Łęcznej, w przedmiocie przyznania mu dopłat, do tej pory ich nie otrzymał. Rolnik interweniował w tej sprawie u prezesa ARiMR. Nie otrzymał jednak ani dopłat, ani żadnej odpowiedzi.

Skomplikowane procedury

Co na to ministerstwo rolnictwa? Resort przypomina, że w wypłata dopłat bezpośrednich jest poprzedzona skomplikowaną procedurą, która ma celu zapewnienie prawidłowej realizacji tego wsparcia. I tak wnioski przechodzą kontrole administracyjne i krzyżowe. Potem typuje się wnioski do kontroli na miejscu, a po przeprowadzeniu tych wyniki tych kontroli trzeba opracować. Należy jednocześnie podkreślić, że w Polsce o płatności bezpośrednie corocznie ubiega się ok. 1,35 mln rolników.

Rekordowy 2016 rok

Mimo to wypłata dopłat  za 2016 r. zdaniem rządu przebiegła wyjątkowo sprawnie. Mimo tego, że sporą część unijnych dotacji rolnicy otrzymali w formie zaliczek już w październiku i listopadzie 2016 r., a więc bardzo szybko. 

r e k l a m aDo 30 czerwca 2017 r., a więc do ostatniego dnia wypłaty, na konta rolników przelano 14,533 mld zł. I jest wynik więcej niż dobry ponieważ wypłacona kwota, jest najwyższą, jaka dotychczas trafiła do rolników z tego tytułu w ramach danej kampanii. Na przykład:
 • w stosunku do kwoty za 2012 r. jest ona wyższa o 837 mln zł,
 • w stosunku do kwoty za 2013 r. o 462 mln zł,
 • w stosunku do kwoty za 2014 r. o 384 mln zł,
 • w stosunku do kwoty za 2015 r. o 322 mln zł.

Wypłacona kwota stanowi ok. 99% całkowitej koperty finansowej przeznaczonej do wypłaty. W poprzednich latach wskaźnik ten był niższy i wynosił:
 • za 2015 r. – 97,39%,
 • za 2014 r. – 98,29%,
 • za 2013 r. – 95,33%,
 • za 2012 r. – 95,75%,
 • za 2011 r. – 96,97%,
 • za 2010 r. – 96,66%.

Przedstawione dane potwierdzają, że realizacja płatności bezpośrednich za rok 2016 przebiegała znacznie sprawniej niż w latach ubiegłych.

Kto nie otrzymuje dopłat w terminie?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ARiMR, według stanu na koniec sierpnia w ramach płatności bezpośrednich za 2016 r. wypłacono 14,688 mld zł, a kierownicy Biur Powiatowych ARiMR wydali decyzje w sprawie przyznania tego wsparcia dla 1,350 mln rolników, co stanowi 99,93% składających wnioski o przyznanie płatności.

Do obsługi pozostaje zatem ok. 1 tys. spraw, w tym dla ponad 500 spraw postępowanie administracyjne nie może być zakończone ze względu na trwające postępowania spadkowe w wyniku śmierci rolnika przed wydaniem decyzji.

Sprawy, w których dotychczas nie zostały wydane decyzje i tym samym nie zostały wypłacone środki finansowe to najczęściej sprawy, które można określić jako szczególne przypadki o skomplikowanym charakterze:
 •  przypadki, w których prowadzone są postępowania związane z przekazaniem gospodarstwa ze względu na śmierć rolnika, rozwiązanie albo przekształcenie gospodarstwa,
 • donosy, czyli sprawy, w których wpłynęła informacja o możliwości wystąpienia nieprawidłowości,
 • sprawy, w których postępowanie administracyjne zostało zawieszone (na wniosek rolnika lub z urzędu, np. w związku z trwającym postępowaniem spadkowym w przypadku śmierci wnioskodawcy), gdzie nie zostało jeszcze zakończone postępowanie administracyjne.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podkreśla, że zgodnie z przepisami może wypłacać dopłaty bezpośrednie również po ustawowym terminie 30 czerwca, ale tylko wtedy jeżeli dotyczy to wyjątkowych spraw, których jest nie więcej niż 5%.   wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rolnicy ze stref ASF przestaną tracić pieniądze?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii