Raport USDA: niby zmiany niewielkie, ale nasz region traci sporo

Lipcowy raport USDA w skali makro, w światowym bilansie zbóż wprowadza niewielkie zmiany, ale dla naszego regionu międzynarodowego handlu te zmiany już tak małe nie są.
Pierwszy w nowym sezonie raport USDA obniża szacunki globalnych zbiorów pszenicy, przy jednoczesnym podwyższeniu zapasów końcowych na świecie. W stosunku do kukurydzy amerykańscy eksperci zbiory pozostawili na podobnym poziomie, za to zapasy podwyższyli.
PSZENICA
USDA lipcowe szacunki zbiorów pszenicy na świecie koryguje o 1,8 mln t do 771,6 mln t.
Podczas, gdy rośnie o 1,2 mln t (do 48,5 mln t) produkcja pszenicy w USA i o 1 mln t ( do 34 mln t) w Kanadzie, to w naszym regionie mamy spadki. UE zbierze 134,1 mln t, co oznacza korektę o 2 mln t, Podobnie niższe zbiory mają być na Ukrainie, która zdaniem ekspertów zbierze już tylko 19,5 mln t.
Prognozowany światowy handel 2022/23 wzrośnie o 0,9 miliona ton do 205,5 mln pod wpływem wyższego eksportu z Kanady i Stanów Zjednoczonych, które są tylko częściowo równoważone niższym eksportem z Argentyny i UE.
Światowe zużycie spada o 1,8 mln ton do 784,2 mln, głównie za przyczyną zmniejszonego zużycia na paszę w UE i w Ukrainie.
Dlatego na koniec sezonu 2022/23 przewidywany jest wzrost światowych zapasów o 0,7
KUKURYDZA
Perspektywy światowych zbiorów kukurydzy USDA w tym miesiącu ocenia podobnie do poprzedniego raportu, mają wynieść one 1 mld 185,9 mln t.
W USA zbiory wzrastają o 1 mln t do 368,4 mln t, ale spadają o podobna ilość w Rosji do 14,5 mln t. Nieznacznie, bo o 250 tys. t redukowane są zbiory w UE do 68 mln t, a dzieje się to za przyczyną spadków szacunków plonów we Włoszech.
Główne zmiany w handlu światowym na lata 2022/23 obejmują większy eksport kukurydzy z Paragwaju z planowaną redukcją dla Rosji.
Zapasy kukurydzy na koniec sezonu wzrastają o 2,5 mln t do 312,9 mln t, przy czym 204 mln t zgromadzone zostaje w Chinach. UE zgromadzi na koniec sezonu jedynie 8,6 mln t kukurydzy, ale jest to wartość niezmienna w stosunku do poprzedniego raportu, a także ubiegłego sezonu.
oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP