StoryEditor

Bilanse światowego handlu wpływają na ceny rzepaku

Pojawiające się w ostatnich dniach raporty i informacje o prognozach w oleistych dotyczące tego i nadchodzącego sezonu wyraźnie wpływają na mocno rozchwiane notowania rzepaku, a krajowy rynek wspiera słabnąca złotówka.
19.04.2024., 09:31h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie USDA przewiduje zmiany w bilansie sojowym?
  • A jak zmienia się światowy bilans rzepaku?
  • Ile rzepaku zaimportuje UE?
  • Ile wyniosą zbiory rzepaku w Ukrainie w nadchodzącym sezonie?
  • Ile rzepaku w sezonie 2024/25 zbierze Australia?
  • Jak duży będzie przerób rzepaku w Japonii?
  • Jakie są notowania rzepaku na Matifie?
  • Ile za rzepak płacą handlowcy, a ile przetwórcy?

USDA poprzez swoje raporty wciąż ma spory wpływ na giełdowe notowania, a przecież to w ślad za nimi podążają krajowe ceny.

W soi zmiany tylko wewnątrz bilansów

Kwietniowy raport USDA nie przynosi istotnych zmian dla światowej produkcji soi, zbiory kalkulowane na ten sezon wynoszą nadal niemal 397 mln t. Największe zmiany przynosi natomiast globalne bilansowanie zużycia i międzynarodowego handlu, które nie przynoszą jednak istotnych zmian w zapasach końcowych, które podobnie jak w poprzednim raporcie szacowane są na 114 mln t.

Za to już w handlu będzie się działo, bo eksport soi mniejszy co prawda tylko o 600 tys. t, wyniesie 173 mln t, ale aż o 545 tys. t zmniejszy się eksport soi z USA i o 100 tys. t z RPA. Wzrosty eksportu mamy jednak w Paragwaju, o 200 tys. t do 6,5 mln t. Kurczące się ilości skierowane na rynek powodują per saldo mniejszy import. O 250 tys. t mniej soi zaimportuje Indonezja, o 200 tys. t Rosja, o 136 tys. t mniej kupią Stany Zjednoczone i o 100 tys. t Algieria. Te zmniejszenia istotnie bilansuje wzrost importu soi do UE, w tym sezonie Unia zaimportuje 14,3 mln t soi, o 500 tys. t więcej niż zakładano w poprzednim bilansie.

W rzepaku też roszady

Światowa produkcja rzepaku w kończącym się sezonie wg USDA wyniesie 88, 39 mln t, a jeszcze w grudniu szacowano, że będzie to niecałe 87 mln t. Największy wpływ na taką zmianę zdania amerykańskich ekspertów miały Indie ze wzrostem szacunków o 800 tys. t do 12,5 mln t i rosnące o 700 tys. t do 21,7 mln t zbiory w krajach pozostałych, w tej grupie w Australii. Unia nadal wyprodukuje ok. 20 mln t rzepaku.

Te zwiększenia produkcji podnoszą rzepakowe zapasy końcowe o 0,4 mln t do 7,8 mln t. Zdecydowanie, bo aż o 1,7 mln t w ciągu tych 4 miesięcy od grudniowego raportu rośnie konsumpcja rzepaku. I tu znów na czele krajów z największymi wzrostami zainteresowania rzepakiem pojawiają się Indie, gdzie wykorzystanie rzepaku wzrost w 11,55 do 12,25r mln t. W wykorzystaniu rzepaku Indie wyprzedza tylko UE, gdzie szacunki konsumpcji w ostatnich miesiącach nawet nieznacznie spadną do 25,1 mln t, a potem Chiny w których rzepak zdaniem ekspertów USDA będzie nadal wykorzystany w ilości 19,3 mln t.

Natomiast szczegółowa analiza zmian bilansu handlu międzynarodowego rzepakiem w ciągu ostatniego miesiąca wskazuje na spadający o 300 tys. t do 7,25 mln t eksport z Kanady, a rosnącą o 200 tys. t do 4,6 mln t sprzedaż australijskiego rzepaku. Wzrasta także o 220 tys. t eksport rzepaku z Mołdawii. Więcej rzepaku, o 150 tys. t niż zakładano przed miesiącem wyeksportuje także UE (550 tys. t), ale większy o 200 tys. t będzie także import rzepaku do Unii (5,5 mln t.)

Australia na plus, czy minus

Na kolejny sezon według Reuters Australia w wyniku niższej opłacalności uprawy i posuchy zmniejszy powierzchnię uprawy rzepak, przez co zbiory rzepaku spadną o 0,7–1 mln t do 4,6-5 mln t. Jednak USDA prognozuje, że australijska produkcja rzepaku dzięki lepszym cenom, w sezonie 2024/25 wzrośnie o 14% w porównaniu bieżącym sezonem do 6,5 mln t i będzie to trzeci najwyższy wynik w historii tego kraju.

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 08:02