Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty USDA>

Raport USDA: wzrost produkcji poprawia komfort

Obrazek

Globalne prognozy amerykańskich ekspertów na sezon 2022/23 dotyczące pszenicy zakładają wzrost zbiorów, konsumpcji oraz handlu, ale przynoszą także komfort większych zapasów. W kukurydzy prognozy zbiorów spadają, ale dzięki mniejszemu zużyciu zapasy są pod kontrolą.

dr Juliusz Urban9 lutego 2023, 17:14

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wyglądają szacunki zbiorów pszenicy?
  • jak duży będzie jej eksport w bieżącym sezonie?
  • ile pszenicy na koniec sezony zostanie na całym świecie:
  • ile wyniosą zbiory kukurydzy?
  • jaki będzie bilans końcowy kukurydzy?
  • ile zaimportuje jej w tym sezonie UE?

Pszenica

Światowe szacunki zbiorów pszenicy w tym sezonie rosną o 2,4 mln t do  783, 8 mln ton. Dzieje się tak głównie dzięki wyższej produkcji szacowane dla Australii i Rosji. Produkcja w Australii wzrosła o 1,4 mln ton do 38 milionów, co byłby trzecim rekordem z rzędu. Większość wzrostu dotyczy terenów Australii Zachodniej gdzie są już pierwsze wyniki zbiorów. Produkcja w Rosji wzrasta o 1 mln ton do 92 milionów ze względu na większy obszar zebranej pszenicy jarej. (przypisek redaktora: tereny okupowane?)

Światowe zużycie pszenicy wzrasta o 1,4 mln ton do 791,2 mln ton, głównie dzięki wyższemu wykorzystaniu na paszę przez Kanadę, UE i Rosję, które z nawiązką rekompensuje niższe zużycie na cele żywnościowe, nasiona i w przemyśle przez Bangladesz.

Światowy handel wzrósł o 1,3 mln t, do 212,9 miliona dzięki wyższemu eksportowi przypisanemu do Australii, Ukrainy, UE i Rosji, które to z nadwyżką kompensują zmniejszony eksport Kanady.

Prognozowane zapasy końcowe na zakończenie sezonu 2022/23 wzrosną o 0,9 mln t do 269,3 mln t w wyniku podwyżek dla Australii i Chin, z nawiązką rekompensując spadek dla Ukrainy. I choć zapas pszenicy robi się nieco bardziej komfortowy, to pozostaje on najniższy od sezonu 2016/17.

Kukurydza

Dla amerykańskiej kukurydzy USDA w tym miesiącu zakłada niższej wykorzystywanie do produkcji etanolu i większe zapasy końcowe.

Eksperci prognozują , że światowa produkcja kukurydzy na sezon 2022/23 będzie niższa o 3,6 mln t niższa niż zakładano jeszcze przed miesiącem i wyniesie 1 mld 151 mln t. Najbardziej redukowane są zbiory kukurydzy w Argentynie, które mają teraz wynieść 47 mln t zamiast uprzednio zakładanych 52 mln t.

Eksport kukurydzy za to wzrośnie o 3 mln t do 181 mln t. Główne zmiany w handlu światowym na sezon 2022/23 obejmują prognozowany wyższy eksport kukurydzy dla Brazylii (+3mln t), Ukrainy (+2 mln t), i mniejsze wzrosty dla Paragwaju, Turcji i Indonezji, z największą redukcją dla Argentyny (–3 mln t). Za to import kukurydzy najbardziej rośnie dla UE, o 2 mln t, do 23,5 mln t. z częściową kompensacją obniżek dla Indonezji i Malezji.

Przy sporych spadkach zbiorów i tak dynamicznym handlu, redukcja zapasów końcowych o 1,1 mln t wydaje się niewielką startą. Globalne zapasy końcowe kukurydzy wyniosą 295,3 mln t, a największe w porównaniu z poprzednim miesiącem spadki dotyczą  Ukrainy, gdzie koniec sezonu zamknie się zapasem 3,4 mln t (–2 mln t).

oprac. Juliusz Urban  Fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)