Reklama zniknie za 11 sekund

Ceny mleka spadną?

Obrazek

Niskie ceny serów dojrzewających importowanych z zagranicy zmuszą mleczarnie do obniżenie cen za polskie sery, aby zwiększyć ich konkurencyjność, a tym samym będą mniej płacić za surowiec producentom. 

Dorota Kolasińska5 stycznia 2018, 06:00
Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny właśnie w tej sprawie zainterweniował u Marka Niechciała Prezesa UOKiK wystosowując do niego pismo. 

W związku z tym, że import serów dojrzewających stale rośnie, a jego ceny są o wiele niższe (2,3-2,5 euro za kg) niż te płacone polskim i europejskim rolnikom KZSM ZW. Rew., obawia się, że ta sytuacja może wpłynąć na spadek cen mleka. Sery importowane kosztują około 9,5-10,0 zł za kg.

KZSM Zw. Rew. w piśmie wystosowanym do Prezesa UOKiK prosi o sprawdzenie czy sery importowane nie są przypadkiem sprzedawane w cenach dumpingowych, czyli poniżej kosztów wytworzenia. KZSM ostrzega iż napływ do Polski tanich serów może spowodować spadek ceny do 1,00 zł/ za litr, co wywoła kolejny kryzys w wielu gospodarstwach. 

Mleczarnie zmuszone będą do obniżenia ceny serów, aby te stały się bardziej konkurencyjne na rynku polskim i europejskim dla konsumentów. Nie wpłynie to korzystnie na kieszeń producentów, ponieważ cena skupowanego surowca spadnie. 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ TUTAJ!
dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)