Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Okrągły stół w sprawie sytuacji na rynku zbóż. Kto będzie zaproszony do rozmów?

Obrazek

 

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa był gościem na antenie Jedynki Polskiego Radia. Zapowiedział, że zamierza utworzyć okrągły stół w sprawie sytuacji na rynku zbóż i zaprosić do rozmów wiele organizacji rolniczych i firmy eksportowe.

Dorota Kolasińska23 marca 2023, 11:22

W ostatnich dniach w kierunku ministra poleciały jaja i śmieci podczas konferencji w Jasionce, na targach rolniczych w Kielcach minister uniknął spotkania z protestującymi rolnikami ratując się ucieczką, a PSL złożyło wniosek o wotum nieufności. Ministra Kowalczyka krytykują nie tylko rolnicy, inne partie polityczne, ale nawet były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Henryk Kowalczyk winę przerzuca na Komisję Europejską, tymczasem rolnicy uważają, że rząd mógł zrobić znacznie więcej. 

- Ponoszę winę za decyzje Komisji Europejskiej, bo to KE podjęła decyzję o otwarciu granic z Ukrainą. A teraz skutki, które są w związku z tą decyzją są przerzucane na mnie – mówił minister Kowalczyk.

Skutek niestety jest dramatyczny, bowiem ceny zbóż spadły znacząco - pszenica po 800 zł/t czy rzepak po 1900 zł/t. Rolnicy planują protesty w całym kraju. 

Jak rozwiązać problemy na rynku zbóż?

Minister rolnictwa twierdzi, że wprowadzenia wzmożonych kontroli na granicy, zboża, które wjeżdża do Polski oraz plombowanie zagranicznym transportów pomoże uregulować niekontrolowany napływ surowców na krajowy rynek. Ponadto minister znów mówił o planach wzmożenia eksportu, aby opróżnić magazyny. W tym celu szef resortu rolnictwa szykuje spotkanie, a dokładniej „okrągły stół”, a do rozmów zamierza zaprosić firmy eksportowe, ale również Krajową Grupę Spożywczą, a także organizacje rolników, w tym również AgroUnię. Minister twierdzi, że akurat z AgroUnią bardzo często rozmawia.

- Ważne żebyśmy nie wymyślili czegoś, co nie będzie akceptowalne, z którejkolwiek ze stron, a jest ich sporo – mówił minister Kowalczyk. Szef MRiRW przedstawi propozycje eksportowe, kredytowe i magazynowe. Solidarność Rolników Indywidualnej proponowała już w styczniu, aby uruchomić port w Świnoujściu oraz uruchomienie portu Krajowej Grupy Spożywczej oraz wakacje kredytowe. Minister nie dotrzymał tych zobowiązań. Twierdzi, że decyzje stoją po stronie ministerstwa infrastruktury oraz KE.

- Oglądałem nabrzeże portowe w Gdańsku, to jest inwestycja nie na rok, ale na dwa-trzy lata – mówił minister i dodał, że nabrzeże wymaga budowy toru oraz pogłębienia nabrzeża.

Zapytany przed redaktora Jedynki Polskiego Radia, czy obawia się debaty na temat wotum nieufności, powiedział, że nie ma się czego obawiać, mimo, że wiele partii zamierza poprzeć ten wniosek.

AgroUnia nie będzie rozmawiać - jest już za późno na rozmowy?

Do porannej propozycji rozmów przy okrągłym stole i zaproszenia na nie również przedstawicieli AgroUnii odniósł się Michał Kołodziejczak. Nie zamierza się przyłączać do dyskusji na temat zbóż, bo wg. niego minister Kowalczyk oszukał rolników, a on z oszustami nie zamierza rozmawiać. 

- My takim ludziom możemy jedynie stawiać warunki. Jakie są nasze warunki? Ma jak najszybciej wrócić cło na zboże z Ukrainy i koniec. Ma to wrócić do takie stanu jaki był przed 30 maja 2022 r. Ma być wprowadzona kaucja na zboże, które jedzie tranzytowo przez Polskę - mówił Kołodziejczak. Więcej warunków, które stawia AgroUnia w poniższym nagraniu. 


dkol na podst. jedynka.polskieradio.pl
Fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)