Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicy obrzucili jajami ministra Kowalczyka oraz komisarza Wojciechowskiego. Na sali okrzyki: "Judasze" i "Zdrajcy"

Obrazek

Bezsilność rolników wobec katastrofalnej sytuacji na rynku zbóż sprawia, że puszczają im nerwy. Kilka dni temu kilkuset gospodarzy wygwizdało podczas targów Agrotech w Kielcach wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka  skandując w jego stronę hasła "Judasze" i "Zdrajcy". Dziś powtórzyła to mniejsza grupa rolników podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa, ale dodatkowo w ruch poszły jaja, które poleciały nie tylko w stronę ministra Kowalczyka lecz także komisarza Janusza Wojciechowskiego.

Bartłomiej Czekała22 marca 2023, 16:31
Podczas debaty pt. "Przyszłość rolnictwa europejskiego. Czy obecny kształt WPR i KPS odpowiada oczekiwaniom rolników i mieszkańców obszarów wiejskich?", która odbyła się podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa doszło do niespodziewanego incydentu.

Rolnicy rzucali jajami i skandowali: "Judasze" i "Zdrajcy"


Wśród obecnych na sali rolników znalazła się grupa gospodarzy zrzeszonych w stowarzyszeniu "Oszukana Wieś". Gdy m. in. komisarz rolny UE Janusz Wojciechowski i wicepremier oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk dyskutowali o aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie nagle w ich stronę posypały się jajka i okrzyki: "Judasze" oraz "Zdrajcy".

Interweniowała ochrona obiektu, policja i SOP. Widać to na nagraniu poniżej.
Po interwencji policji emocje opadły i debatę wznowiono 


Debata rozpoczęła się o godz. 14:00 i moderował ją Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska. Wzięli w niej udział:
  • wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk,
  • komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski
  • Miroslav Skřivánek - Wiceminister Rolnictwa Czech
  • Egidijus Giedraitis - Wiceminister Rolnictwa Litwy.

Gdy na sali wybuchła awantura nastroje próbował tłumić najpierw moderator Karol Bujoczek, a potem Artur Balazs, były minister rolnictwa i jeden z głównych organizatorów Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. Po wkroczeniu ochrony i policji sytuacja została opanowana, emocje nieco ostygły i debatę kontynuowano. W bloku pytań po debacie rolnicy licznie zabierali głos i wylewali swoje żale pod adresem rządu, ministra rolnictwa a także Komisji Europejskiej.

Całość debaty można obejrzeć poniżej. Wspomniany incydent zaczyna się od 3 godziny i 54 minuty.Szczegółowa relacja z tej debaty już wkrótce!

W Kielcach minister rolnictwa też był na cenzurowanym u rolników


Przypomnijmy, że podczas targów Agrotech w Kielcach także doszło do incydentu. Wtedy kilkuset rolników ze stowarzyszenia "Oszukana Wieś" blokowała ministrowi Kowalczykowi zwiedzanie targów gwiżdżąc i skandując: "Judasze", "Zdrajcy" oraz "PiS-da".

Rolnicy wylewają z siebie niezadowolenie z tragicznej sytuacji na rynku zbóż. Ich ceny z dnia na dzień są coraz niższe, a towaru w magazynach jest sporo. Nawet jeżeli zapowiedziana przez rząd pomoc finansowa w postaci dopłat do zbóż zostanie uruchomiona, to wielu rolników może nie zdążyć ze sprzedażą ziarna do 31 maja br. Ta data jest ostateczna dla faktur, które mają być honorowane razem z wnioskiem o wparcie dla producentów pszenicy i kukurydzy.Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)