Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Czy aktualny stan rzepaku na polach to błędy agrotechniczne rolników? Jak zapobiec suchej zgniliźnie?

Seminaria uprawowe top agrar Polska 2023 już za nami. Podczas tegorocznej edycji mieliśmy przyjemność gościć przedstawiciela firmy BASF, dra Szymona Łącznego. Podczas wywiadu omówiliśmy aktualny stan rzepaków na polach, a także priorytetowe zadania, jakie powinien wykonać rolnik na jesieni w kwestii regulacji wzrostu.

Patrycja BernatTomasz Czubiński20 stycznia 2023, 12:56

Rzepaki w tym roku już w styczniu ruszyły z wegetacją. O czym warto pamiętać na jesieni, aby zabezpieczyć go już wtedy między innymi przed suchą zgnilizną kapustnych, a także jak najlepiej zadbać o aspekty morfologiczne?

— Panie doktorze, jeszcze nie mamy połowy stycznia, a rzepaki można powiedzieć, ruszyły już z wegetacją. Stożek wzrostu jest już kilka centymetrów nad ziemią na wielu plantacjach. Niektóre już wystrzeliły w pąk, co stwarza dużo ryzyko dla upraw – mówi Tomasz Czubiński.

— Tak, warunki są dość zaskakujące. Teoretycznie mamy zimę, przełom roku, kiedy to odnotowaliśmy temperatury rzędu 15,17 stopni, czy możne regionalnie nawet wyższe. W przyrodzie, w uprawie rzepaku ozimego spowodowało to rozhartowanie, wzrost i nowe przyrosty najdrobniejszych korzeni — mówi dr Szymon Łączny.

— Zatem nie jest to błąd agrotechniczny, ale jest to wynik warunków pogodowych? — pyta Tomasz Czubiński.

— Oczywiście, trudno tutaj doszukiwać się błędów popełnionych przez rolnika, nie mniej jednak to, co mógł zrobić, to odpowiednio przygotować rośliny jesienią — mówi dr Łączny.

O czym musimy pamiętać na jesieni w uprawie rzepaku? Co pozwoli nam uzyskać mocne i zdrowe rośliny z wysoką zimotrwałością, a zarazem ograniczyć występowanie suchej zgnilizny kapustnych?

Obejrzyj nasz film!Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)