StoryEditor

Oleiste w dół

Na giełdowym rynku oleistych w pierwszych dniach nowego roku dominował kolor czerwony – dotyczy to amerykańskiej soi czy kanadyjskiej canoli, ale także europejskiego rzepaku – przeceny od początku 2014 r. sięgają kilku procent.
10.01.2014., 10:01h

Właśnie trend spadkowy, a w zasadzie utrzymujące się od dłuższego czasu zdecydowanie niższe od ubiegłorocznych ceny rzepaku w kraju, powodują zastój w handlu.
Wprawdzie na rynku towaru jest sporo, jest także dużo ofert zakupu, jednak obie strony nie mogą osiągnąć kompromisu co do ceny. Skupujący chcą płacić za rzepak najwyżej 1500 zł/t netto, a producenci za taką cenę nie chcą sprzedać nasion. Twierdzą, że nietypowo ciepła zima spowoduje straty na plantacjach rzepaku, co wpłynie na wzrost cen. Jednak trzeba pamiętać, że sytuacja na naszym rynku nie do końca decyduje o cenie czarnych nasion, których – należy podkreślić – w bieżącym sezonie na świecie zebrano rekordowo dużo.


Przyszłość zatem niesie wiele niewiadomych. Niestety, pewne jest, że będzie coraz droższa śruta rzepakowa oraz cały czas będzie trzymać cenę śruta sojowa.

jb

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 18:33