Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Rzepak: ceny trochę w dół

07.12.2017

Drukuj

Rzepak: ceny trochę w dół

Artykuł dostępny

Ceny rzepaku nieznacznie spadają. Obniżki wynoszą 10–20 zł/t, ale nie mają one miejsca jeszcze w całym kraju. Niższych cen mogą się spodziewać rolnicy z woj. pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko–mazurskiego i lubelskiego. Podobnie jak w przypadku zbóż obserwujemy ograniczone zainteresowanie rolników sprzedażą rzepaku. Nie najlepsze tegoroczne zbiory oznaczają, że na pokrycie kosztów produkcji trzeba przeznaczyć większą część plonu z 1 hektara. Nie dziwi więc, że ci rolnicy, którzy mają możliwość przechowania towaru wcale nie spieszą się z jego sprzedażą. Średnia cena za rzepak wynosi dzisiaj 1568 zł/t netto.

r e k l a m aPodczas gdy w naszym kraju szacuje się spadek powierzchni zasiewów rzepaku w tym roku, podobnie jak w Niemczech, we Francji i Wielkiej Brytanii rolnicy mieli zasiać go więcej. Niespodzianką jest fakt, że, jak podaje Międzynarodowa Rada Zbożowa, na Ukrainie wzrósł areał uprawy w stosunku do poprzedniego roku aż o 111 tys. ha. Wynosi on obecnie 890 tys. ha. To dość istotna informacja, bo po Kanadzie i Australii Ukraina jest największym światowym dostawcą tego surowca. Zwiększeniu powierzchni obsianej rzepakiem miały sprzyjać dobre warunki pogodowe, odwrotnie niż w naszym kraju.

Na giełdach też w dół

Kontrakt rzepaku na luty 2018 r. wyceniony został wczoraj na giełdzie Euronext na 366,5 euro/t – o 0,68% mniej niż podczas notowania z 5 grudnia. Trend długoterminowy przewiduje dalsze spadki cen.

Spadki dotyczą też innych oleistych notowanych na giełdach. W Kanadzie potaniała canola do poziomu 508 CAD/t (około 336 euro/t wg dzisiejszego kursu). Soja natomiast na giełdzie w Chicago w kontrakcie styczniowym kosztuje 368 $/t.

Tutaj sprawdzisz dzisiejsze notowanie cen rzepaku.

jd, fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Soja też może chorować

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii