Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Rzepak

Rynki rolne – Rzepak

Rzepak: w całym kraju poniżej 1500 zł/t

Kolejny już tydzień rzepak notuje obniżki cen. W całym kraju w żadnym ze skupów rolnik nie otrzyma już 1500 zł/t netto.


Niestety jak co tydzień nie mamy dobrych wiadomości dla producentów rzepaku. Jeszcze w poprzednim tygodniu można było liczyć na stawki 1500 zł/t nasion, choć już w nielicznych skupach. Dzisiaj takiej ceny nie znajdziemy już nigdzie. Najwyższa stawka to 1490 zł/t w jednym ze skupów w południowej Wielkopolsce. Najczęściej jednak za rzepak można dziś otrzymać 1440–1450 zł/t. Najtaniej jest w niektórych punktach skupu w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim – od 1420 do 1430 zł/t.

Nie najlepiej przedstawiają się też stawki oferowane za rzepak z tegorocznych zbiorów. Przed tygodniem pisałem, że są one wyższe od obecnych cen w skupach. Teraz z rozmów jednak z rolnikami wynika, że proponowane stawki na żniwa wynoszą 1400 zł/t lub niewiele więcej. W zeszłoroczne żniwa czarne nasiona można było sprzedać za 1510–1550 zł/t w zależności od regionu.

Lepiej raczej nie będzie

Niestety zarówno podaż krajowego rzepaku i stan obecny plantacji nie mają wpływu na cenę tego surowca w Polsce. Ta determinowana jest przez europejski i światowy rynek roślin oleistych. W samej Europie zagrażać może nam Ukraina i Rosja. Pierwszy z tych krajów zanotował w tym roku większą o 30% powierzchnię uprawy rzepaku. Przy znaczącym eksporcie na poziomie 7–13% światowego handlu rzepakiem staje się ważnym graczem na rynku. Takie sąsiedztwo nie wróży dobrze rodzimym cenom na przyszłość. Produkować coraz lepiej potrafią też rosyjscy rolnicy. Ich zeszłoroczne plony były o połowę wyższe niż przed rokiem, a ten sezon ma być jeszcze lepszy. W Kanadzie spodziewany jest niewielki wzrost powierzchni uprawy canoli do 9,6 mln ha. Australia natomiast bez zmian jeśli chodzi o powierzchnię uprawy rzepaku. W tym roku jest to 2,7 mln ha.

Rzepak na giełdach

Obecna sytuacja na naszym rynku rzepaku dobrze odzwierciedla zachowanie się tego surowca na giełdach. Zmiany cen podążają za tymi na parkietach. W piątek rzepak w Paryżu w kontrakcie majowym wyceniono na 340 euro/t, czyli około 1421 zł/t wg dzisiejszego kursu walut (spadek o prawie 1,1% w porównaniu z czwartkiem). Kanadyjska canola będąca konkurencją dla europejskiego rzepaku w piątek została wyceniona na 534,8 CAD/t, czyli około 1428 zł/t. Kanadyjski surowiec jednak zyskał symboliczne 0,07% w porównaniu do sesji z dnia 19 kwietnia.

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.


jd

Wybierz województwo:

Wyświetl opcje sortowania

Pokaż ulubione Pokaż wszystkie

Znasz aktualne ceny? Kliknij w odpowiednią komórkę tabeli i prześlij nam nową cenę a my ją opublikujemy.

Punkt skupu

Aktualizacja

Średnia

1459,50 zł/t

Nie znalazłeś własnego skupu? Dodaj go!

Ustaw powiadomienie o zmianie ceny

r e k l a m a

Punkty skupu na mapie

Średnie ceny w kraju