Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rzepak: późne zwalczanie chwastów

Obrazek

Wegetacja roślin uprawnych jak i chwastów trwa. Ze zwalczaniem niepożądanych roślin był problem w tym roku ze względu na suszę panującą właśnie w terminie odchwaszczania rzepaku.

Jacek Daleszyński26 października 2016, 11:25

Konieczny zatem może okazać się dodatkowy zabieg zwłaszcza, że znowu możemy mieć do czynienia z długą jesienią i ciepłą zimą. W takich warunkach chwasty cały czas się rozwijają i nabierają naturalnej odporności na substancje czynne herbicydów. W przypadku konieczności zniszczenia chwastów pojawiających się późną jesienią lub nie zniszczonych wcześniejszymi zabiegami jedyną opcją jest zastosowanie substancji czynnej propyzamid. Pozwala ona na niszczenie chwastów jedno- i dwuliściennych. Podstawowe zalecenie mówi o możliwości zastosowania tej substancji w fazie 4–6 liści rzepaku jesienią (BBCH 14–16). Niektóre jednak produkty można stosować także na rośliny podczas spoczynku zimowego bez okrywy śnieżnej. Późniejsze stosowanie wydaje się być bardziej skuteczne, ponieważ propyzamid rozkłada się pod wpływem światła i traci swoje właściwosci, zatem im krótszy dzień, tym jego działanie jest skuteczniejsze. Poza tym substancja ta nie powinna być stosowana na glebę o temperaturze wyższej niż 15oC. W obecnych jednak warunkach nie jest to przeszkodą.

Najważniejsze chwasty niszczone przez tą substancję w najniższych zalecanych dawkach to m.in.: miotła zbożowa, bodziszki, chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, owies głuchy, a w dawkach wyższych także mak polny, przytulia czepna, szarłat szorstki, tobołki polne. Substancja nie radzi sobie ze zwalczaniem fiołka, chwastów rumianowatych i tasznika pospolitego. Chwasty te są w etykietach preparatów zawierających propyzamid wpisane jako odporne.

Preparaty zawierające propyzamid zarejestrowane w rzepaku ozimym:

  • Barclay Propyz SC,
  • Kerb 50 WP,
  • PPZ-400 SC,
  • Prince 400 SC,
  • Propyzaflash SC,
  • TurboPropyz SC.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)