StoryEditor

Zakaz neonikotynoidów tłumi produkcję roślinną

Przedstawiciele COPA-COGECA wystosowali raport, z którego wynika, że wprowadzony w 2013 r. zakaz stosowania w zaprawach nasiennych insektycydów z grupy neonikotynoidowych ogranicza produkcję zbóż i roślin oleistych, a zwłaszcza rzepaku.
16.02.2015., 19:02h

Zakaz ten miał być jednym z lekarstw na plagę wymierania pszczół. Według oceny COPA-COGECA produkcja zbóż w 2015 r. ogółem będzie o 5,3% mniejsza niż w ubiegłym roku (wyniesie 305,2 mln t). Powierzchnia uprawy zbóż zmniejszy się w tym samym czasie jedynie o 0,9% a spadek produkcji nastąpi w wyniku obniżenia plonów o 4,5%, w tym pszenicy o 6,2%. Natomiast produkcja roślin oleistych zmniejszy się o blisko 1,5 mln t i wyniesie 32,9 mln t.
Przyczyną tych spadków jest częściowy zakaz stosowania pestycydów zawierających neonikotynoidy. Ocenia się, że w Finlandii powierzchnia uprawy rzepaku (głównie jarego) zmniejszy się z 435 tys. ha do 300 tys. ha w 2015 r. Niektórzy fińscy rolnicy całkowicie zrezygnowali z uprawy rzepaku, a część przetwórni nasion zamknięto z braku surowca. W Niemczech powierzchnia uprawy rzepaku ozimego zmniejszy się o 400 tys. ha i wyniesie 1,35 mln ha, a plony spadną z 44,5 t/ha do 39 t/ha. Całkowite zbiory rzepaku za Odrą zmniejszą się do 5,2 mln ton. Ogółem w całej UE areał uprawy rzepaku zmniejszy się o 2,4%, plony o 3,9% , a zbiory o 6,4%. Problem szkodników wynikający braku skutecznych zapraw nasiennych jest także w Hiszpanii (słonecznik), we Włoszech i we Francji (kukurydza). Niestety, przemysł chemiczny nie nadąża z rejestracją środków alternatywnych dla neonikotynoidów.  COPA-COGECA ocenia, że jeśli dwuletni zakaz stosowania neonikotynoidów zostanie przedłużony, wielu rolników zrezygnuje z uprawy roślin oleistych.
Agra Europe

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 23:14