StoryEditor

Żniwne pogotowie cenowe: Czekamy na duże żniwa!

Coraz więcej skupów kończy transakcje na ubiegłoroczne ziarno. Nie wszyscy jednak chcą jeszcze ujawnić ceny na nowe zbiory. Czy coś za tym się kryje?
19.07.2017., 12:07h
Coraz częściej na pytanie o ceny skupu otrzymuję informacje o stawkach za jęczmień i rzepak z tegorocznych zbiorów. Oznacza to, że podmioty skupujące intensywnie przygotowują się do kupowania ziarna tegorocznego. Niewiele z nich jednak podaje jeszcze ceny. Nie wszyscy chcą odkrywać karty przed konkurencją i czekają na ruch innych. Rolnicy natomiast intensywnie dopytują o ceny. Są zaniepokojeni poziomem tych, które zostały już ujawnione. Także przebieg pogody jest wielką niewiadomą, nie mówiąc o problemach z opóźnionym zbiorem jęczmienia oraz rzepaku, które nie są płynne.

Jakie stawki na nowe ziarno?

Pierwsze ceny na pszenicę z tegorocznych zbiorów wahają się w przedziale 570–590 zł/t netto. To poziom poniżej oczekiwań rolników, którzy przewidują niższe zbiory ze względu na aurę sprzyjającą porażeniu grzybami. Dodatkowo sygnały o spodziewanych na świecie wyższych cenach zbóż w obecnym sezonie rozbudziły nadzieje producentów zbóż na wyższe ceny już w czasie żniw.
Ceny na jęczmień z nowych zbiorów wynoszą na dzień dzisiejszy od 500 zł/t (woj. opolskie) do 540 zł/t (woj. pomorskie).

Co z rzepakiem?

Ceny są stabilne. Nie zmieniły się praktycznie od momentu naszej poniedziałkowej sondy. Ich dzisiejszy poziom to od 1480 (woj. kujawsko-pomorskie) do 1550 zł/t (woj. lubelskie, rzepak kontraktowany). Stawki za rzepak niekontraktowany są z reguły o 20 zł/t niższe.
Najświeższe ceny rzepaku znajdziesz TUTAJ.

Średnie ceny z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 680 zł/t,
  • pszenica paszowa – 645 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 544 zł/t,
  • pszenżyto – 575 zł/t,
  • jęczmień paszowy – 533 zł/t (nowe zbiory),
  • kukurydza sucha – 656 zł/t.

Szczegóły dzisiejszej sondy – kliknij TUTAJ.
jd
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 21:54