StoryEditor

Jak odstraszyć żurawie z pola kukurydzy? Rolnik musi działać sam, Skarb Państwa nie pomoże

Jesteśmy po zasiewach kukurydzy na ziarno i na wielu polach trwa horror. Pola z kiełkującą i wschodzącą kukurydzą to idealne żerowisko dla żurawi. Nawet kilka sztuk tych ptaków potrafi w kilka dni wyrządzić ogromne szkody na plantacji. Jak można je skutecznie odstraszyć?
11.05.2023., 08:05h
Szkody w uprawach rolnych (zwłaszcza w kukurydzy) wyrządzane przez żurawie to ból głowy wielu rolników w Polsce. Problem jest znany od lat, ale nasila się z każdym kolejnym rokiem. Tej wiosny rolnicy w całej Polsce skarżą się, że żurawi na polach jest bardzo dużo i wyrządzają ogromne straty w kukurydzy zasianej w ostatnich tygodniach.

Żurawie pod ochroną, ale odszkodowanie nie przysługuje

Problem z żurawiami jest o tyle większy, że są one pod ochroną, ale nie przysługuje odszkodowanie z tytułu wyrządzonych przez nich szkód. Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r., poz. 55), Skarb Państwa odpowiada tylko za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry. W związku z powyższym, tylko w przypadku ww. gatunków zwierząt, poszkodowany może ubiegać się o przyznanie odszkodowania. Wówczas zgodnie z art. 126 ust. 3 ww. ustawy, oględzin, szacowania szkód oraz ustalenia wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonuje właściwy regionalny dyrektor ochrony środowiska.

A zatem ustawodawca nie przewidział możliwości ubiegania się o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez żurawie. W artykule pt. "Metody na ptaki" zamieszczonym na łamach top agrar Polska nr 5/2023 i na naszym portalu pt. Jak skutecznie odstraszać ptaki niszczące uprawy? redaktor Tomasz Czubiński wskazuje, że nowy minister rolnictwa Robrt Telus obiecał zająć się tematem szkód wyrządzanych w uprawach przez ptaki chronione prawem, ale z pewnością na te zmiany trzeba będzie poczekać, a tymczasem tu i teraz ptaki - głównie żurawie - plądrują plantacje kukurydzy.

Spłoszysz hukiem żurawie, dostaniesz karę grzywny lub aresztu

Żurawie potrafią bardzo szybko dokonać spustoszeń na polach. # lata temu opisywałem przypadek rolnika z okolic Łodzi, któremu 44 sztuki ptaków w ciągu 2 dni zniszczyło całkowicie 10 ha kukurydzy. Teraz straty są jeszcze większe, bo koszty nasion i siewu są większe niż w poprzednich latach.

Skoro nie ma szans na żadne odszkodowanie, to rolnikom zostaje tylko próba odstraszenia tych ptaków. Przypomnijmy, że żurawi - tak jak innych dzikich ptaków - nie można płoszyć metodą hukowa bez specjalnej zgody RDOŚ. W sensie prawnym jest to zezwolenie na odstępstwo od zakazu płoszenia i niepokojenia ptaków, gdyż zasięg płoszenia metodą hukową wychodzi poza pole uprawne. W przypadku stwierdzenia takiego płoszenia bez zezwolenia rolnikowi grozi kara grzywny lub aresztu.

Czym odstraszać żurawie na polach?


Co zatem można zrobić bez zezwolenia? Pozostaje odstraszanie żurawi z pola dozwolonymi metodami. Ale nie wszystkie z nich są skuteczne. Żurawie przyzwyczajają się do odgłosów ciągników, maszyn czy samochodów. Rolnicy, którzy objeżdżają nimi pola, na których żerują żurawie skarżą się, że ptaki albo wcale nie reagują na odgłos silnika, albo odlatują tylko trochę dalej na to samo pole.

Na rynku można dostać różnego rodzaju urządzenia solarne, które emitują ultradźwięki, które powinny odstraszać dzikie ptaki żerujące na polach. Można też stosować strachy/kukły i rozstawić je na polu. Są także dostępne srebrne taśmy, które rozwiesza się na palikach. Oprócz tego, że się błyszczą z daleka w słońcu, to jeszcze szeleszczą.

Można też wypróbować jeszcze inną metodę. Na wkopanym w ziemię maszcie wykonanym z rury umocowaliśmy latawiec w kształcie orła, który powiewa na wietrze i obraca się we wszystkie strony. Krótki instruktarz stosowania w materiale filmowym poniżej.

@topagrarpolska W tym roku żurawie plądrują plantacje kukurydzy. Warto wypróbować taki prosty sposób by nie chciały przylatywać na pole. #kukurydza #żurawie #żuraw #straszenie #pole #uprawa #rolnictwo #topagrarpolska #wiosna2023 #ptaki #dzikieptaki ♬ Tiktok All Star - Official Sound Studio

A jakie są Wasze doświadczenia w odstraszaniu żurawi na polach? Czekam na Wasze pomysły i komentarze pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..WIĘCEJ O SKUTECZNYM ODSTRASZANIU PTAKÓW PRZECZYTASZ TUTAJ.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 12:43