Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Technika budowlana>

Kluczowe etapy montażu bramy garażowej

Obrazek

Na co warto zwrócić uwagę podczas montażu bramy garażowej? Jakie są najważniejsze etapy, od których zależy szczelność i bezpieczeństwo użytkowania bramy? Odpowiedzi na te pytania poznałem w rozmowie z ekspertami firm produkujących bramy zarówno do przydomowych garaży, jak i dużych hal magazynowych.

Jan Beba2 października 2021, 21:56
Rolą inwestora jest jak najlepsze przygotowanie otworu, w którym osadzona zostanie brama. Ściany, węgarki, nadproża budynku powinny być już po wszelkich obróbkach tynkarskich, by aluminiowe profile jak najlepiej przylegały do gładkiej powierzchni. Uszczelka niweluje tylko niewielkie nierówności. Poza tym nierówne nadproże nie pozwala na prawidłowy montaż ramy, wału sprężyn i innych elementów napędowych bramy, co w konsekwencji może doprowadzić do nierównej pracy i awarii.
 
Podkreślmy, że montaż bramy przed tynkowaniem wnętrza garażu nie jest najlepszym pomysłem ze względu na pył i brud, który może dostać się podczas późniejszych obróbek tynkarskich do ruchomych elementów bramy, utrudniając ich swobodną pracę. Niestety często inwestorzy traktują garaż budowanego domu jak magazyn materiałów i decydują się na wcześniejszy niż zalecany montaż bramy.
 
Nie należy zapominać o jak najlepszym wypoziomowaniu posadzki, szczególnie w miejscu styku dolnej uszczelki. Jeśli w tym miejscu brama nie będzie szczelna, możemy się spodziewać problemu z właściwą izolacją oraz gryzoniami. Dobrą praktyką jest stosowanie niewielkiego spadku posadzki w kierunku wyjazdu z garażu, co umożliwia swobodny odpływ wody. Dodajmy jeszcze kwestie wysokości nadproża. Jak informuje firma Krispol w przypadku bram do przydomowych garaży minimalne nadproże to już 80 mm, a maksymalne około 90 cm.
 
Po stronie wykonawcy leży dopilnowanie, by podłoże było stabilne (nie kruszyło się) i było trwale związane z konstrukcją budynku. To ważne podczas montażu bramy w remontowanych budynkach, gdzie niekiedy dostosowuje się formę otworu pod bramę.
 

Dobrze skomponuj zamówienie

 
 Jeżeli inwestycja nie jest pilna, najlepiej złożyć zamówienie dopiero po wykończeniu otworu, wtedy przedstawiciel producenta wykona najlepsze pomiary. Pamiętajmy, że dziś zdecydowana większość firm produkuje bramy pod konkretne zamówienie. Aktualnie na realizację zamówienia w zależności od producenta czeka się przynajmniej 4 do 8 tygodni, a nawet kilka miesięcy. To nieco dłużej niż jeszcze kilka lat temu, ale obecnie producenci realizują bardzo dużo zamówień, a ekipy monterskie mają pełne ręce roboty.
 
Podczas zamawiania pamiętajmy, by wskazać przedstawicielowi firmy usytuowanie bramy, bo niektórzy producenci do bram w ciemnych kolorach stosują wzmocnienia jeszcze w fabryce. Jeśli brama montowana będzie od strony południowej, trzeba zapobiec ewentualnym odkształceniom w przypadku dużego nasłonecznienia.
 
Przy dużych bramach o wymiarach przekraczających 4x6 m warto pomyśleć o zastosowaniu napędów siłowych (400 V), szczególnie gdy brama jest często unoszona. Tak czy inaczej, warto poprowadzić odpowiednie gniazdo w okolice napędu bramy.
 
Kolejnym istotnym czynnikiem ważnym na etapie projektu jest wybór sposobu prowadzenia segmentów bramy pod kątem prostym, pionowo lub wzdłuż konstrukcji dachu – dotyczy hal magazynowych. Najlepiej, gdyby brama unosiła się w pionie lub pod niedużym skosem.
 
 

Co skontrolować?

 
 Większość producentów bram kontaktuje się z odbiorcami przez sieć punktów sprzedaży, skąd ekipa monterska dociera na plac budowy. Montaż nie jest skomplikowany i w przypadku standardowej bramy o wymiarach 4x6 m nie powinien zająć więcej niż 3-4 godziny. Montażysta musi też zadbać o certyfikowany, odpowiedni do danego rodzaju podłoża/ścian system mocujący do betonu, drewna czy stali. Ważne, aby pod koniec prac sprawdzić kilka elementów.
 
Przede wszystkim chodzi o system podwieszenia bramy, dokręcenie i prawidłowe zamocowanie wszystkich części złącznych i działanie zabezpieczeń przeciw skutkom pęknięcia sprężyn oraz linek. Warto też sprawdzić, czy płaszcz bramy jest wypoziomowany.Nie zaszkodzi nasmarować smarem stałym sprężyny skrętne/naciągowe oraz wszystkie zawiasy i rolki.

Ważne, by po montażu segmentów bramy zdjąć folię ochronną, bo pozostawiona folia pod wpływem promieni słonecznych może się zwulkanizować.
 

Czy brama się otwiera?

 
Warto sprawdzić napięcie sprężyn. Po montażu fachowcy powinni otworzyć bramę, podnosząc skrzydło do połowy wysokości. Jeżeli skrzydło wyraźnie opadnie, zwiększyć, a jeżeli skrzydło wyraźnie się podniesie, zmniejszyć napięcie sprężyn przez regulację.

W bramach z napędem elektrycznym po zakończonym montażu należy sprawdzić parametry ruchowe napędu oraz sprawdzić działanie wyłącznika przeciążeniowego. W przypadku natrafienia na przeszkodę brama powinna zatrzymać się, a następnie cofnąć do pozycji otwartej.
 
W bramach z napędem elektrycznym po zakończonym montażu ekipa powinna wykonać pomiar siły na krawędzi zamykającej. Sprawdzić, czy ograniczenie siły jest zgodne ze specyfikacją. Zgodnie z obowiązującą normą siła dynamiczna głównej krawędzi zamykającej nie może przekraczać 400 N, a czas działania siły dynamicznej nie może przekraczać 750 ms. Nie zapominajmy też o sprawdzeniu awaryjnego otwierania dostarczonego z napędem na wypadek przerw w dostawie prądu.
 
 
 
Ekspert radzi:
maciej perz
Maciej Perz, Wiśniowski


Oferta bram przemysłowych na rynku jest bardzo różnorodna, dlatego wybór nie jest łatwy. Do pomieszczeń, gdzie ma być zapewniona najwyższa termoizolacja polecamy bramę MakroPro Therm 2.0 wykonaną z panelu 60 mm o współczynniku przenikania ciepła Up=0,33 [W/m2]. Brama ta w standardzie wyposażona jest w zestaw uszczelnień ThermoSet.
 
W pomieszczeniach nieogrzewanych lub wielkogabarytowych najlepiej sprawdzą się bramy przesuwne. Dzięki zastosowaniu dwóch szyn prowadzących bramy znajdą zastosowanie w obiektach aż do 16 m szerokości. W obiektach bardzo eksploatowanych najlepiej sprawdzą się bramy z serii MakroPro 2.0, wyposażone w automatykę GFA z topowym obecnie napędem SE 8.6 FU, który zapewni najwyższą kulturę pracy. Jeśli natomiast chcemy zamontować bramę w obiekcie, w którym znajdują się suwnice lub różnego rodzaju ciągi techniczne, najlepiej sprawdzą się automatyczne, aluminiowe bramy roletowe, które nie potrzebują wolnej przestrzeni podsufitowej Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiedniej bramy to nie wszystko, należy również zadbać o poprawne jej zamontowanie.
 
 
 
Ekspert radzi:
marcin garbaciak
Marcin Garbaciak, Krispol1 z 6
Podstawą szczelnego montażu jest dobrze wykończony otwór wjazdowy, po wszelkich obróbkach tynkarskich.

Podstawą szczelnego montażu jest dobrze wykończony otwór wjazdowy, po wszelkich obróbkach tynkarskich.

2 z 6
Szczególnie w bramach przydomowych garaży warto zadbać o szczelność termiczną, co pozytywnie wpłynie na rachunki.

Szczególnie w bramach przydomowych garaży warto zadbać o szczelność termiczną, co pozytywnie wpłynie na rachunki.

3 z 6
Zanim w prowadnice wsuniemy segmenty bramy, trzeba sprawdzić wypoziomowanie obudowy.

Zanim w prowadnice wsuniemy segmenty bramy, trzeba sprawdzić wypoziomowanie obudowy.

4 z 6
Gdy brama jest dobrze wymierzona, wystarczy skręcić detale. Montaż bramy nie powinien trwać dłużej niż 3-4 godziny. Przykręcając bramę garażową do ścian nie oszczędzajmy na jakości stosowanych połączeń.

Gdy brama jest dobrze wymierzona, wystarczy skręcić detale. Montaż bramy nie powinien trwać dłużej niż 3-4 godziny. Przykręcając bramę garażową do ścian nie oszczędzajmy na jakości stosowanych połączeń.

5 z 6
Podczas montażu bramy warto dopilnować prawidłowych odległości między panelami.

Podczas montażu bramy warto dopilnować prawidłowych odległości między panelami.

6 z 6
Ważnym elementem kontroli poprawnego zamontowania bramy jest sprawdzenie mechanizmów jej unoszenia.

Ważnym elementem kontroli poprawnego zamontowania bramy jest sprawdzenie mechanizmów jej unoszenia.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)