Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

Sadownicy boją się CETA

Obrazek

Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje do Premier Beaty Szydło i niepodpisywanie umowy o wolnym handlu z Kanadą – CETA. Zdaniem ludowców grozi nam niekontrolowany napływ żywności GMO oraz upadek rodzinnych  gospodarstw rolnych, które nie poradzą się w konkurencji w wysokotowarowymi kanadyjskimi farmami.

18 października 2016, 10:01

Ludowcy przypomnieli, że w Kanadzie dopuszczone są do obrotu genetycznie zmodyfikowane jabłka. Ich zdaniem otwarcie granic na towary rolne z Kanady, co przewiduje umowa CETA, otworzy polski i unijny rynek na takie produkty.

– Polskie jabłka są najlepsze na świecie i są wolne od GMO. W Polsce od lat są one produkowane w rodzinnych gospodarstwach, nie w rolnictwie przemysłowym jakie mamy w Kanadzie. W porządnym polskim gospodarstwie rolnym, które dba o swoje uprawy, dba o wszystko co wytwarza, nie stosuje niedozwolonych chemikaliów, bo jest kontrola jakości, bo Polska jest krajem wolnym od GMO – przekonywał w Sejmie Władysław Kosiniak – Kamysz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dlatego ludowcy zaapelowali do rządu Beaty Szydło o niepodpisywanie umowy CETA oraz przedstawienie analizy skutków wejścia w życia porozumienia Kanadą.

– Są inne kraje w Unii Europejskiej, które tylko czekają na decyzję Polski. Jeżeli chcemy być przywódcą Europy to musimy dać przykład. Brońmy polskich jabłek przed GMO – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji w Sejmie głos zabrał także rolnik – sadownik z powiatu grójeckiego. 

– W imieniu sadowników chciałem powiedzieć, że bardzo się obawiamy. Wypracowaliśmy sobie dobrą markę na świcie i boimy się tego zaprzepaścić. Odbiorcy dopytują się o polskie odmiany takie jak Champion czy Ligol, które smakują bardzo dobrze. Owoce zmodyfikowane nie mają dobrego smaku, ale produkuje się je za niższe koszty - mówił sadownik Sławomir Zieliński.

Sadownicy przede wszystkim boją się napływu tanich kanadyjskich owoców, z którymi będzie trudno im konkurować. 

– Tam jest inne rolnictwo, farmerskie wielkopowierzchniowe, gdzie są niższe koszty produkcji. My nie wytrzymamy takiej konkurencji. Spodziewamy się raczej, że transfer żywności będzie odbywał się Kanady do Europy niż odwrotnie – podsumował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.   wk

Fot. PSLNewsletter rynkowy

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)