Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Czy przedsiębiorstwo przesyłu energii elektrycznej może zasiedzieć służebność?

Obrazek

Pytanie: Czy przedsiębiorstwo przesyłu energii elektrycznej może zasiedzieć służebność, choć w międzyczasie rozebrali starą linię i wybudowali nową?

adw. Mikołaj Pomin29 października 2018, 09:20
Odpowiedź: Służebność przesyłu została wprowadzona do polskiego systemu prawnego dopiero w 2008 r. Mimo to orzecznictwo sądowe wypracowało pogląd, że nieprzerwane posiadanie linii energetycznych, linii kablowych, gazowych czy wodociągowych przedsiębiorstwa przesyłowe prowadzi do nabycia przez zasiedzenie prawa odpowiadającego tej służebności. W takich sprawach wystarczy, że zakład energetyczny wykaże, ze linia została wybudowana przed co najmniej trzydziestoma latami, by doszło do zasiedzenia.

Zapobiec temu mogłaby w zasadzie jakakolwiek czynność przed sądem zmierzająca do usunięcia linii z nieruchomości, dokonana przed upływem tych 30 lat. Takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko. Do zasiedzenia nie doszłoby również wtedy, gdyby linia została zlikwidowana i w jej miejsce powstała nowa. Istotne jest jednak, by nie było wątpliwości, że nowa linia postawiona jest w miejsce starej, jako jej przebudowa, bądź remont.

Innymi słowy, jeśli nowa linia nie ma żadnego związku z linią wcześniej rozebraną, nie powinno dojść do zasiedzenia służebności linii nowej. Trzeba zaznaczyć, że jest to jedynie generalna zasada, a każda tego typu sprawa winna być rozpatrywana indywidualnie.

Adwokat Mikołaj Pomin
Masz pytanie do prawnika? Chcesz, aby Ci pomógł? Zadaj je w poniższym formularzu:


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)