StoryEditor

Czy przedsiębiorstwo przesyłu energii elektrycznej może zasiedzieć służebność?

Pytanie: Czy przedsiębiorstwo przesyłu energii elektrycznej może zasiedzieć służebność, choć w międzyczasie rozebrali starą linię i wybudowali nową?
17.10.2018., 12:10h
Odpowiedź: Służebność przesyłu została wprowadzona do polskiego systemu prawnego dopiero w 2008 r. Mimo to orzecznictwo sądowe wypracowało pogląd, że nieprzerwane posiadanie linii energetycznych, linii kablowych, gazowych czy wodociągowych przedsiębiorstwa przesyłowe prowadzi do nabycia przez zasiedzenie prawa odpowiadającego tej służebności. W takich sprawach wystarczy, że zakład energetyczny wykaże, ze linia została wybudowana przed co najmniej trzydziestoma latami, by doszło do zasiedzenia.

Zapobiec temu mogłaby w zasadzie jakakolwiek czynność przed sądem zmierzająca do usunięcia linii z nieruchomości, dokonana przed upływem tych 30 lat. Takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko. Do zasiedzenia nie doszłoby również wtedy, gdyby linia została zlikwidowana i w jej miejsce powstała nowa. Istotne jest jednak, by nie było wątpliwości, że nowa linia postawiona jest w miejsce starej, jako jej przebudowa, bądź remont.

Innymi słowy, jeśli nowa linia nie ma żadnego związku z linią wcześniej rozebraną, nie powinno dojść do zasiedzenia służebności linii nowej. Trzeba zaznaczyć, że jest to jedynie generalna zasada, a każda tego typu...
Pozostało 20% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 06:20