Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Składkowy absurd na linii: KRUS - ZUS?

28.07.2018

Drukuj

Składkowy absurd na linii: KRUS - ZUS?

Artykuł dostępny

W trakcie mojego cyklicznego, telefonicznego dyżuru w redakcji, coraz częściej jestem pytana przez Czytelników, ostatnio głównie przez mężczyzn (ubezpieczonych rolników), urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a szczególnie w latach 1963–1973 o ich przyszłe emerytury rolnicze. Mówiąc wprost – dociekają oni, czy ma sens dalsze opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne, mają wątpliwości, czy w przyszłości nabędą prawa do emerytury rolniczej.

Dzwonią telefony

Ostatnimi moimi telefonicznymi rozmówcami byli rolnicy-mężczyźni, którzy przez wiele lat byli zatrudnieni (ubezpieczeni w ZUS), a potem sytuacja życiowa z uwagi na brak pracy zmusiła ich do ubezpieczenia się w KRUS. Trafiają się też rolnicy, którzy nie tylko nie nabyli prawa do emerytury rolniczej, ale ZUS dodatkowo do przyznanej emerytury rolniczej odmówił im zwiększenia za lata ubezpieczenia społecznego rolników. Czują się więc oszukani i pokrzywdzeni przez ustawodawcę. Opłacanie składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS przez 15 albo i 20 lat – ich zdaniem – idzie na marne, a wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

r e k l a m aPytający rolnicy są już świadomi, że w świetle przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2017 r., poz. 2336 ze zm.), aby nabyć prawo do emerytury rolniczej muszą spełnić dwa warunki łącznie, tj. osiągnąć wiek emerytalny dla mężczyzn 65 lat, a dla kobiet 60 lat i legitymować się co najmniej 25-letnim podleganiem wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu rolników, a więc w KRUS (jako urodzonym po 31 grudnia 1948 r. nie zalicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu tj. w ZUS). Oto przykłady realnych sytuacji, w jakich znaleźli się tylko niektórzy z nich.

Więcej w sierpniowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 50.

Polecany artykuł

KRUS, ZUS i brat-domownikPolecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii