Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Zwrot nakładów przy dzierżawie

Obrazek

Pytanie: Zawarłem z gminą umowę dzierżawy nieruchomości, na której była łąka.

adw. Mikołaj Pomin2 lutego 2015, 08:43

W trakcie trwania umowy łąkę ogrodziłem na swój koszt i wybudowałem przejazd przez podmokłą część. Umowa dzierżawy wygasła. Czy gmina ma obowiązek zapłacić mi za dokonane nakłady?

Odpowiedź: Przepis art. 676 kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Przepis art. 676 z mocy art. 694 kodeksu stosuje się do dzierżawy.

Z powyższego wynika, że to wydzierżawiającemu przysługuje prawo wyboru, czy poczynione na należącej do niego rzeczy nakłady zatrzymać za odpowiednią zapłatą na rzecz dzierżawcy, czy też żądać ich usunięcia. Zatem to od gminy zależy, czy za dokonane nakłady zapłaci, czy zażąda ich usunięcia.

W tej sytuacji należy zwrócić się do gminy o wyjaśnienia, czy gmina domaga się usunięcia nakładów, czy gotowa jest za nie zapłacić. W przypadku, gdy gmina zażąda ich usunięcia, a dzierżawca tego nie wykonana w terminie, wydzierżawiający ma prawo gruntu nie odebrać i żądać zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z przedmiotu dzierżawy.



Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)