Sprytne patenty naszych Czytelników

Sprytne patenty naszych Czytelników

W dodatku "top świnie" w numerze marcowym zaprezentowaliśmy nową rubrykę "Sprytny Patent", w której prezentujemy praktyczne i czasami bardzo pomysłowe "patenty" na... No właśnie, proszę zobaczyć pierwsze przesłane przez naszych Czytelników pomysły.

r e k l a m a

Separacja najsilniejszych

Podczas oprosienia pierwsze na świat przychodzą najsilniejsze noworodki. Siłą rzeczy jako pierwsze dostają się do listwy mlecznej, by pobrać siarę. Zazwyczaj wybierają najlepsze sutki i już przy nich zostają. Prosięta, rodzące się jako ostatnie nie mają więc zbyt dużego wyboru – zazwyczaj mają pozostawione miejsce w tylnej części wymienia lub dolnym rzędzie sutków, przykrytym przez rodzeństwo.

Słabsze sztuki mają więc trudniejszy dostęp dla niezbędnej dla nich siary. By wyrównać szanse osesków można oddzielić pierwsze i największe prosięta, które pobrały wystarczającą ilość pierwszego mleka (200–250 ml) od reszty miotu. Metalowa skrzynka bez dna wystarcza. Postawiona w gnieździe dla prosiąt zapewni im optymalne warunki. Jest łatwa do mycia, można też ją złożyć na płasko.


Wieszak na kalosze

Dla zachowania większej higieny kalosze przeznaczone do użytku w chlewni po umyciu warto osuszyć. Ułatwia to specjalny wieszak, dzięki któremu można powiesić obuwie podeszwą do góry. Widać wówczas, czy podeszwy są dokładnie umyte – podczas zakupu kalosze warto wybrać model z jak najmniej tłoczonymi podeszwami, w których gromadzi się minimalna ilość zanieczyszczeń.

Wieszak na kalosze można zmontować samodzielnie: wystarczy metalowa listwa zainstalowana do ściany i dospawane lub dokręcone do niej elementy podtrzymujące buty.

 

Jeśli i Państwo zastosowali w chlewni sprytny patent ułatwiający pracę – podzielcie się swoimi pomysłami z czytelnikami "top agrar Polska". Najciekawsze pomysły opublikujemy na naszych łamach, a ich właścicieli nagrodzimy kwotą 100 zł. Prosimy o przesłanie zdjęć dużej rozdzielczości i opisów zastosowanego rozwiązania. Nasz e-mail: p.janusz@topagrar.com.pl z dopiskiem "sprytny patent".

 pj-t, ag

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii