Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Głownia do głowni nie podobna... a śnieć nie tylko z ziarnem się przenosi

Obrazek

Liczba telefonów z prośba o poradę dotyczącą zmian na kłosach zbóż, jaka w tym roku docierała do nas, przechodzi skalę z lat poprzednich. Świadczy to o tym, że głównie i śniecie znowu dały znać o sobie oraz cały czas choroby te są błędnie rozpoznawane i zwalczane.

Tomasz Czubiński29 czerwca 2021, 09:47

Głownie i sniecie zwalcza się jedynie dwiema metodami. Niechemiczna polega na selekcji roślin zaraz po wykłoszeniu. Nie jest to proste i jest mało skuteczne, choć praktykowane w produkcji materiału siewnego do upraw ekologicznych. Metoda chemiczna to zaprawianie. Przy wykorzystaniu tej drugiej trzeba wiedzieć jednak jaka śnieć czy głownia może zaatakować czy ewentualnie była już na polu, aby dobrać właściwą substancję.

Nieco zamieszania uczyniło prowadzenia, skąd inąd bardzo skutecznych, zapraw zawierających substancje o mechanizmie działania SDHI. Są one bardzo dobre do zwalczania chorób liści, jednak słabiej działają na głownie i śniecie. Konieczne jest zatem stosowanie substancji starszych – działających w roślinie układowo czy powierzchniowo na ziarniaku.

Jaką dobrać substancję na potencjalne patogeny? Na początek trzeba poznać mechanizm infekcji i rozpoznać chorobę. Szeroko o tym pokazujemy w analizie porównawczej w rubryce Jak to rozpoznać w numerze lipcowym top agrar Polska od str. 84.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)