StoryEditor

Zaprawianie nasion - jakie substancje czynne dla zbóż i strączkowych?

Po wycofaniu kilka lat temu grzybobójczego tiuramu i owadobójczych neonikotynoidów wydawać się mogło, że nasiona, zwłaszcza gatunków jarych, rzucać będziemy w glebę nie w celu ich kiełkowania, ale jako pożywkę dla grzybów i owadów. Na szczęście udaje się walczyć z tymi agrofagami. Jakie mamy możliwości ochrony siewek po wycofaniu kilku ważnych substancji? 
15.03.2023., 07:03h

Zaprawianie nasion to w Polsce zabieg robiony w większości przypadków po gospodarsku. Świadczy o tym niewielki, kilkunastoprocentowy wskaźnik wykorzystania nasion kwalifikowanych. Zaufanie do jakości tej czynności można mieć, jeżeli wykonuje się go za pomocą zaprawiarek. Jeżeli jednak czynność wykonuje się w betoniarce, a co gorsza, bezpośrednio w skrzyni siewnika, to można mieć obawy nie tylko o jakość zaprawienia, ale także o ryzyko uszkodzenia siewek w wyniku przedawkowania substancji czynnej.

Cechy nasion ważne dla jakości zaprawiania

Drugi ważny element zaprawiania to jakość nasion czy ziarna siewnego. Wysiewane w ramach odstępstwa rolnego odmiany powinny cechować się kilkoma ważnymi cechami. Są to m.in.:

  • wysoki stopień odsiewu;
  • brak domieszek innych odmian, gatunków (chyba że siejemy mieszankę, ale i tak składniki takiej lepiej zaprawiać oddzielnie);
  • brak nasion chwastów;
  • brak nasion/ziarniaków uszkodzonych, popękanych, pogryzionych przez szkodniki, ich połówek i spleśniałych;
  • nasiona i ziarno wyrównane pod względem wielkości;
  • jak najmniejsza ilość pyłu.

Zobacz także: Od jakich prac polowych na wiosnę zaczynają rolnicy?...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 16:31