Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Powierzchniowy deficyt wody coraz groźniejszy

Obrazek

Trwają prace polowe, w tym siewy buraka, zbóż jarych, czy kukurydzy, a wody w wierzchniej warstwie gleby ciągle brakuje. Dzisiaj i jutro sytuacja ta się zmieni, przynajmniej na południu kraju.

Janusz Biernacki31 marca 2022, 17:17
Z większości obszarów Polski rolnicy z niepokojem oczekują na deszcz. Wody w glebie na poziomie 0–7 cm brakuje w wielu lokalizacjach, a najgorzej jest w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz w dużych częściach kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, czy lubelskiego (patrz mapa; źródło IMGW).

W tych rejonach wilgotność gleby spadła do poziomu 5–10%, a wystarczy wspomnieć, że wartości poniżej 40% wskazują na jej deficyt w strefie korzeniowej, co przekłada się na dalszy rozwój roślin. Woda w wierzchniej warstwie gleby jest też potrzebna do efektywnego działania nawozów, zwłaszcza azotowych oraz herbicydów doglebowych.
Szansa na poprawę
Dzisiaj i jutro producenci południowej połowy kraju mogą liczyć na opady deszczu, deszczu ze śniegiem, czy samego śniegu, co poprawi tę niekorzystną sytuacje. Jednak równoległe ochłodzenie spowolni wegetację, może także spowodować zamieranie roślin, zwłaszcza jeśli temperatury spadną znacząco poniżej zera. Z takimi przygruntowymi przymrozkami mieliśmy w marcu do czynienia, kiedy termometry na wysokości 5 cm nad gruntem wskazywały nawet –9,5°C.
Na większą falę opadów, i to w całej Polsce, można liczyć dopiero od połowy przyszłego tygodnia, gdyż synoptycy przewidują w tym czasie zmianę frontów powietrza i napływ wilgotniejszych jego mas znad oceanu atlantyckiego. Oby te prognozy się sprawdziły, gdyż suszy od marca nie pamiętają nawet najstarsi rolnicy.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)