Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Rekordzista się pobił

Obrazek

Mamy oficjalny nowy rekord w plonie pszenicy. Nowozelandczyk Eric Watson pobił sam siebie i poprawił swój dotychczasowy rekord z 2017 r.

Jacek Daleszyński21 sierpnia 2021, 08:00
Wynosił on 16,79 t/ha. Teraz namłócił 17,39 t/ha. Ja mówi sam rekordzista diabeł tkwi w szczegółach i właśnie zwracanie uwagi na najmniejsze nawet niuanse przynosi efekty. Ważne jest też terminowe wykonywanie wszystkich zabiegów. We wszystkich wywiadach objawia się skromność Erica Watsona, który podkreśla, że wiele zależy od pogody, która była dla niego łaskawa. Brak upałów i rześkie noce z rosami sprzyjały pszenicy. Poza tym podkreśla też rolę nowoczesnych odmian, które stają się coraz lepsze. Rekordowa pszenica to odmiana Kerrin - na zdjęciu poniżej.

Zmianą, którą rolnik wprowadził w uprawie pszenicy od czasu ustanowienia poprzedniego rekordu było przejście na płynny mocznik. Podkreśla, że problematyczne było rozsiewanie nawozów w ścieżkach o szerokości 32 m, więc zdecydował się na belkę opryskową o szerokości 48 m. Niedoskonałości w nawożeniu miały być widoczne w pszenicy, która w 2017 r. plonowała rekordowo. Łany miały być „pasiaste” od nierównomiernie rozsianego nawozu. Większość rolników ma ścieżki od 24 do 32 m i sami podkreślają, że jakość rozsiewu nawozów granulowanych nie jest zadowalająca.

Rekordzista poważnie podchodzi do kwestii odżywiania roślin. Regularnie już od lat bada glebę na zawartość makroskładników, a mikroskładniki bada na bieżąco w tkance roślinnej podczas wegetacji pszenicy.

Eric Watson uprawia 490 ha w miejscowości Wakanui, na południowej wyspie. Oprócz pszenicy w płodozmianie znajdują się życica, szpinak, cykoria i rzodkiew.

Warto przy okazji rekordu wspomnieć, że nowozelandzcy rolnicy jeszcze 20 lat temu nie przekraczali plonów 10 t/ha pszenicy. Dziś, jak podkreślają przedstawiciele branży są oni względnie zadowoleni z plonów 12 t/ha.

jd, fot. Bayer New Zeland


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)