Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Słabnące insektycydy można wspomóc

Obrazek

Substancje owadobójcze wydają się stać na straconej pozycji. Szkodniki coraz mocniej uodparniają się na nie, a do tego coraz mniej rozwiązań jest dostępnych na rynku. Jak sobie z tym poradzić?

Jacek Daleszyński10 maja 2021, 08:00
Za słabnące działanie insektycydów można winić np. postęp hodowlany. Przykład rzepaku pokazuje, że przez lata pozbywaliśmy się z niego kwasu erukowego i glukozynolanów. Pierwszy chronił przed chorobami, a glukozynolany przed szkodnikami – mówił prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar na naszych tegorocznych seminariach. Rzepak o wysokiej zawartości tych związków nie smakował szkodnikom. Od czasu odmian jednozerowych konieczne więc było zaprawianie nasion insektycydem.

Pyretroidy obciążone

– Dziś główną bronią w ochronie zbóż przed szkodnikami są pyretroidy. W rzepaku jest jeszcze acetamipryd, flonikamid czy oksadiazyna. Można też jego nasiona zaprawiać cyjantraniliprolem czy flupyradifuronem – mówił doradca. Pyretroidy działają w temperaturze do 20°C i przy niższym pH cieczy – poniżej 6,5. Czas działania to do 4 dni, co skracane jest przez nasłonecznienie (promieniowanie UV).

Mniejszy zestaw insektycydów oznacza zwiększenie różnorodności gatunkowej owadów. Dlatego też trzeba pomyśleć, jak innymi czynnikami obniżyć ryzyko występowania szkodników. Potrzebne nam są aktualne dane pogodowe, informacje o presji szkodnika i znajomość specyfiki pola. Zabiegi owadobójcze należy oprzeć na progach szkodliwości szkodnika. Przykładowo w rzepaku dla chowacza brukwiaczka zostanie on przekroczony, jeśli po 3 dniach w żółtym naczyniu odłowi się 10 owadów. Od tego momentu mamy 3 dni na zabieg, bo owady, zanim złożą jaja, żerują jeszcze na roślinach.

Więcej o tym, jak wspomagać insektycydy przeczytasz w majowym wydaniu „top agrar Polska”.jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)