Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Zatrzymać wybujały rzepak - czy warto w lutym stosować regulatory wzrostu?

Obrazek

Czy w lutym jest szansa na powodzenie w zastosowaniu regulatorów wzrostu rzepaku? Jeżeli zdecydujemy się na taki zabieg to, o czym warto pamiętać?

Tomasz Czubiński5 lutego 2023, 10:00

Klimat zmienia się w ekspresowym tempie. W tym sezonie na przełomie grudnia i stycznia temperatury doprowadziły do ruszenia wegetacji ozimin. Na wielu plantacjach rzepaku rozpoczęło się wydłużanie pędu. Są to samosiewy lub rzepaki zasiane na zbyt zasobnych w azot glebach, nawożone obficie jesienią lub tam, gdzie nie zadziałały jesienne regulatory wzrostu.

Styczniowe wydłużanie pędu - błąd agrotechniczny

Objawy styczniowego wydłużania pędu dotyczą zarówno roślin o w miarę krótkiej szyjce korzeniowej, jednak dominują one na roślinach, które już jesienią były wybiegnięte – zatem miał miejsce błąd agrotechniczny. W drugiej połowie stycznia przyszło ochłodzenie i śniegi, dlatego zastosowanie w drugiej połowie lutego regulatorów wzrostu jest wielce problematyczne.

O czym warto pamiętać przy regulacji w lutym?

Największą przeszkodą jest temperatura powietrza w łanie. Są na szczęście środki o formulacji umożliwiającej ich wnikanie już od 5°C. Trzeba jednak pamiętać, że pod koniec zimy są duże wahania temperatur między dniem a nocą. Podana w etykiecie preparatu minimalna temperatura powinna panować przez większą część doby. Decydując się na lutowy zabieg regulatorem, warto też pamiętać o dodatku mikroelementów (szczególnie boru) i insektycydu, jeżeli w żółtym naczyniu pojawi się już chowacz brukwiaczek.

Czytaj także: Czy aktualny stan rzepaku na polach to błędy agrotechniczne rolników? Jak zapobiec suchej zgniliźnie?

Tomasz CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 02/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)