Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Warzywa>

Nie ma chętnych na marchew i ziemniaki. Koronawirus zachwiał rynkiem warzyw

Epidemia koronawirusa zachwiała rynkiem warzyw. W wielu gospodarstwach jest jeszcze sporo ubiegłorocznej marchewki czy ziemniaków, których rolnicy nie mogą sprzedać, bo rodzime produkty są wypierane ze sklepowych półek przez towary z importu.

Kamila Szałaj13 maja 2020, 15:06

W gospodarstwie Bernarda Marksa z Ligoty Krapkowickiej (woj. opolskie) zostały posadzone ziemniaki oraz posiana cebula i pietruszka. Kończą się także siewy marchwi. W tym roku będzie jej mniej, ponieważ w magazynach jest jeszcze sporo marchewki z poprzedniego sezonu.

- Niestety, nie udało mi sprzedać ani marchewki, ani ziemniaków. Proponowane ceny skupu są bardzo niskie – mówi Bernard Marks. Ocenia, że jest to wynik zachwiań rynkowych spowodowanych pandemią koronawirusa.

- Restauracje zamknięte, klienci nie przyjeżdżają, więc popyt na te warzywa bardzo spadł. W tym roku nie sieję selera, gdyż już w poprzednim sezonie jego ceny skupu były bardzo niskie – wyjaśnia Marks.

Dodatkowym zmartwieniem rolnika jest susza i rosnące koszty produkcji.

Z podobnymi problemami boryka się także Klaudiusz Matejka, rolnik z Opola Groszowice. Zauważa, że w hurtowniach i na sklepowych półkach zwiększył się udział importowanych warzyw.

- Ziemniaka i marchewkę jest teraz bardzo ciężko sprzedać, ponieważ na rynku jest dużo ziemniaka z importu. Przez koronawirusa przemysł ziemniaczany został mocno ograniczony na zachodzie Europy. Zauważalne jest to szczególnie w Belgii i Holandii, gdzie produkcja chipsów i frytek ostro wyhamowała – mówi Matejka.

Z kolei Wiktor Zagała, sprzedawca z giełdy owocowo-warzywnej w Opolu, ocenia, że w magazynach jest stosunkowo niedużo ubiegłorocznych ziemniaków.

Więcej dowiecie się z filmu:Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)