Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Warzywa>

Ukraińscy producenci podniosą ceny, bo drożeje energia

Obrazek

Ze względu na wzrost cen energii, na Ukrainie wzrosną ceny nawet tych produktów, które tradycyjnie uważane są za tanie. Producenci będą wyrównywać w ten sposób koszty uprawy.

17 października 2021, 08:00

Energia kosztuje

Rosnące ceny energii dały się odczuć również naszym wschodnim sąsiadom.
– Oczywiście, wszystko to wpłynie na wartość towarów. Co więcej, prawie na wszystkie, ponieważ firmy produkują towary z użyciem gazu i energii elektrycznej, które następnie są transportowane za pomocą produktów pochodzących z drożejącej ropy. Chociaż w Ukrainie zawarto Memorandum w celu ochrony ludności przed wzrostem taryf, dostawcy na pewno podniosą ceny energii i usług – ostrzega ekspert ekonomiczny, Boris Kuszniruk.

Według eksperta, ceny grzybów, pietruszki i wszystkich warzyw szklarniowych wzrosną.

– Do zbiorów sezonu 2022 mamy prawie rok, a ceny produktów wzrosną już do końca tego. Należy spodziewać się wzrostu cen tych produktów, które wydawały się Ukraińcom tradycyjnie tanimi, ale które wymagają ciepłych warunków uprawy – powiedział ekspert.

Kuszniruk podkreślił, że gaz ziemny jest wykorzystywany do produkcji warzyw szklarniowych – ogórków, pomidorów, a nawet zielonej pietruszki.

– W rezultacie biznes szklarniowy będzie miał dwa wyjścia – zamknięcie szklarni lub podniesienie cen – powiedział ekspert.

Wzrost cen oleju słonecznikowego

Ceny oleju słonecznikowego na Ukrainie również będą kontynuować swój wzrost i ostatecznie mogą skoczyć z 70 (ok. 10,58 zł) do 100 hrywien (ok. 15,1 zł) za litr.

Według właściciela grupy firm „Gradolit”, członka Ukraińskiej Rady Biznesu Stanislava Tarshina, głównym powodem wzrostu cen jest wzrost kosztów produkcji oleju z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu.

– Sytuację komplikuje fakt, że jednocześnie występuje znaczny (prawie o 25%) wzrost innych składowych kosztów przetwarzania, takich jak energia elektryczna i heksan (rozpuszczalnik), co stanowi ponad 30% kosztów produkcji – wyjaśnia Stanislav Tarshin.

Przewiduje, że ceny mogą przekroczyć 100 hrywien, jeśli sytuacja z kosztami energii się nie zmieni. W takim przypadku, jak mówi ekspert, ludzie będą szukać tańszych zamienników oleju.

Ceny gazu i reakcja UE

5 krajów Unii Europejskiej poprosiło o zbadanie wyjątkowo wysokich cen gazu. Tak więc Francja, Hiszpania, Czechy, Rumunia i Grecja we wspólnym oświadczeniu wezwały do ustanowienia ogólnych zasad zakupu gazu, aby złagodzić gwałtowny wzrost cen. Do 6 października 2021 roku cena gazu w Europie wzrosła do prawie 2 tysięcy dolarów.

Wśród głównych przyczyn rekordowego wzrostu cen gazu ziemnego w Europie są niskie rezerwy gazu w magazynach z powodu mroźnej zimy i słabe tempo pompowania, spowodowane niedoborem podaży. 

Ponadto rekordowo wysokie są również ceny węgla. Od początku roku jego wartość wzrosła dwukrotnie – do 200 USD za tonę.

Maryia Khamiuk 
oprac. al

fot. pixabayWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)