Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

KRUS – ile wypadków rolniczych w tym roku?

08.11.2018

Drukuj

KRUS – ile wypadków rolniczych w tym roku?

Artykuł dostępny

Według Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego praca w rolnictwie staje się coraz bezpieczniejsza, dzięki akcjom informacyjnym przez nią prowadzonym. Ogólna liczba wypadków jest faktycznie mniejsza, ale wypadków śmiertelnych w tym roku było o 12 więcej niż w ubiegłym roku, więc raczej trudno mówić o poprawie bezpieczeństwa pracy…

Od stycznia do końca września 2018 r. zgłoszono 11 833 wypadków, o 2 391 (17,0%) mniej niż w zeszłym roku. Do jednostek KRUS wpłynęło 6 zgłoszeń wypadków ,,pomocnika rolnika”.
Decyzje odmowne podjęto wobec 3 727 spraw, wydano ich o 805 (17,8%) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończono postępowanie wobec 9 104 wypadków przy pracy rolniczej, w tym 58 ze skutkiem śmiertelnym. Odnotowano zmniejszenie liczby decyzji przyznających odszkodowanie o 1 042 (10,3%) i zwiększenie o 12 (26,1%) liczby wypadków śmiertelnych w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.
Najczęstsze wypadki dotyczyły:

  • „upadek” – 4 394 poszkodowanych (48,3% wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym),
  • „pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn” – 1 102 poszkodowanych (12,1% wypadków),
  • „uderzenie, pogryzienie i przygniecenie przez zwierzęta”  – 1 036 poszkodowanych (11,4% wypadków).

Wypadki śmiertelne stanowiły 0,64% wszystkich wypadków zakończonych wypłatą odszkodowania.
Najwięcej wypadków zakończonych zgonem poszkodowanych odnotowano w grupach: „upadek osób” – 17 poszkodowanych, „przejechanie, uderzenie i przygniecenie przez środek transportu w ruchu” – 11 poszkodowanych, „upadek przedmiotu” – 9 poszkodowanych „pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń” – 7 poszkodowanych i ,,inne zdarzenia” – 7 poszkodowanych. 

r e k l a m aO większości z nich pisaliśmy na naszym portalu (TUTAJ)

Zgłoszono 324 wnioski o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, o 22 (7,3%) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydano 95 decyzji odmownych i 237 przyznających. W porównaniu do okresu 01.01.2017 r.-30.09.2017 r. liczba decyzji odmownych zmniejszyła się o 2 (2,1%), a decyzji przyznających pozostała taka sama. Odnotowano: 212 przypadków chorób zakaźnych (głównie boreliozy), 17 – chorób układu oddechowego, 3 przypadki schorzeń nerwów, mięśni, pochewek ścięgien itp. wywołanych sposobem wykonywania pracy i 4 – chorób skóry. 

Polecany artykuł

Zmiana na stanowisku prezesa KRUSoprac. dkol na podst. polska-ziemia.pl

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii