Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Sulinowo: pożar zboża na pniu. Z dymem poszło 50 ha!

Prawie 50 ha zboża poszło z dymem w Sulinowie w powiecie żnińskim! Z ogniem walczyło 11 jednostek straży pożarnej. Straty są olbrzymie.

Kamila Szałaj25 lipca 2021, 12:04
W miniony piątek 23 lipca na jednym z pól w Sulinowie (gmina Żnin, woj. kujawsko-pomorskie), gdzie akurat trwały żniwa, pojawił się ogień. Z uwagi na dość silny wiatr, pożar szybko się rozprzestrzenił i strawił prawie 50 ha zboża na pniu, ścierniska i słomy. 

- O godz. 14:17 odebraliśmy zgłoszenie o palącym się stogu w miejscowości Sulinowo, gmina Żnin. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, ze to nie stóg się palił, a zboże na pniu i słoma po kombajnie na dość znacznej już powierzchni. Nasze działania utrudniał silny wiatr porywisty. Sukcesywnie na teren działań były dosyłane kolejne zastępy OSP, w sumie działało 11 wozów gaśniczych i dwa samochody operacyjne. Żadna osoba nie ucierpiała w tym zdarzeniu, nie mamy żadnych zgłoszeń od strażaków, że ktoś uległ oparzeniu – wyjaśniał dla TVP Bydgoszcz bryg. Paweł Filipiak, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Żninie.

Dodał, że nie spalił się też żaden kombajn, ani sprzęt.

Podczas trwania akcji z pomocą ruszyli także rolnicy. By zatrzymać rozprzestrzenianie się ognia, zaorali fragment pola. 

Co było przyczyną pożaru?


Ustalenie przyczyny pożaru trwa, ale prawdopodobnie ogień został zaprószony od jednej z maszyn.

Jak uniknąć pożaru podczas żniw?


Okres żniw to czas, kiedy dochodzi do wielu pożarów zboża. Części z nich zapewne można by uniknąć, gdyby zastosować się do kilku reguł. By nie doszło do tragedii podczas żniw, zwłaszcza w trakcie upałów, warto przestrzegać zaleceń prewencyjnych straży pożarnej.

1. Zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy: 
 • stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem;
 • stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m;
 • ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;
 • zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;
 • zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;
 • przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
 • wyposażyć miejsca omłotów w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.
2. Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu nie jest dopuszczalne.

3. Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych nie jest dopuszczalne.

4. Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać:
 • powierzchni 1.000 m2,
 • lub kubatury 5.000 m3.
5. Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
 • od budynków wykonanych z materiałów
  • palnych - 30 m,
  • niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m;
 • od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m;
 • od dróg wewnętrznych i od granicy działki - 10 m;
 • od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m;
 • od lasów i terenów zalesionych - 100 m;
 • między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.
6. Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej  2 m w odległości 3 m  od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.

7. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

8. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.
 
Kamila Szałaj, fot. OSP Cerekwica


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)