StoryEditor

Ewakuacja zwierząt w razie pożaru gospodarstwa: strażacy radzą, co robić!

Co robić w przypadku pożaru budynku z żywym inwentarzem w środku? Strażacy radzą, jak bezpiecznie ewakuować zwierzęta gospodarskie w razie konieczności.
12.02.2024., 12:02h

Ratowanie zwierząt z narażeniem życia rolnika 

Niestety, zdarzają się sytuacje, w których w wyniku pożaru giną zwierzęta gospodarskie, a rolnicy zostają ranni. To nie jest rzadkość, bo każda z tych osób stara się ratować swój dobytek, swoje zwierzęta. Nawet z narażeniem własnego życia i zdrowia.

Często jest to zwykły impuls, zapalnik do działania. Wówczas nie myśli się o sobie, ale o tym, jak pomóc cierpiącym zwierzętom. Strażacy to rozumieją, ale przestrzegają przed takimi działaniami. Radzą w pierwszej kolejności powiadomić odpowiednie służby.

Dla ratowników, którzy są szkoleni do takich akcji, to rutyna wchodzić w ogień. Ale nawet oni kierują się w myśl zasady - bezpieczeństwo ludzi jest zawsze priorytetem.

image

Ostrzelano ciągnik rolniczy podczas protestu. Wyleciała szyba, nie ma poszkodowanych

Co robić w razie pożaru gospodarstwa?

  1. Na początek strażacy radzą wezwać straż pożarną i zachować zimną krew. Decyzje podejmowane pod wpływem impulsu nie zawsze są decyzjami trafionymi. Lepiej poświęcić te kilka sekund więcej na przemyślenie sytuacji i na chłodno spróbować podejść do jej rozwiązania.
  2. Przede wszystkim należy ustalić, czy możliwe jest wejście do wnętrza płonącego budynku. Jeśli tak, to można otworzyć drzwi do obiektu i starać się wypuścić zwierzęta na zewnątrz. Jeśli nie, to dla własnego bezpieczeństwa nie warto tego robić. Budynek można odbudować, a zwierzęta zakupić. Życie ludzkie ma się tylko jedno - nie warto ryzykować.
  3. Jeśli jest to możliwe, warto udzielić strażakom informacji na temat ilości i rodzaju zwierząt na gospodarstwie oraz o lokalizacji miejsc, w których znajdują się zwierzęta. To znacznie ułatwi im pracę i przyspieszy uwolnienie zwierząt ze śmiertelnej pułapki.
  4. Można poprosić o pomoc sąsiadów. Np. w zorganizowaniu tymczasowych miejsc dla zwierząt, które luzem zostały wyprowadzone z pożaru.

Porad nie ma wielu, bo strażacy niechętnie radzą co począć w takich sytuacjach. Rolniku, zawsze pamiętaj, że bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze, więc podejmuj decyzje zgodnie z sytuacją i dostępnymi środkami - apelują strażacy.

oprac. M. Czubak

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:03