Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

89 tys. gospodarstw zrzuci się na Fundusz Promocji Roślin Oleistych

Obrazek

W Sejmie pojawiła się ustawa, która zakłada powołanie Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Jego zadaniem będzie promocja polskich olejów oraz walka z rosnącą popularnością oleju z oliwek oraz oleju kokosowego. Będzie to 10 fundusz wspierający promocję produktów rolno-spożywczych, na który zrzuci się 89 tys. gospodarstw rolnych uprawiających rzepak. Co roku będzie miał do dyspozycji ok. 8 mln zł. 

wk22 maja 2019, 17:33
Obecnie zgodnie z ustawą w kraju działa 9 funduszy promocji:
  1. Fundusz Promocji Mleka;
  2. Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego;
  3. Fundusz Promocji Mięsa Wołowego;
  4. Fundusz Promocji Mięsa Końskiego;
  5. Fundusz Promocji Mięsa Owczego;
  6. Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych;
  7. Fundusz Promocji Owoców i Warzyw;
  8. Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego;
  9. Fundusz Promocji Ryb.
Autorzy ustawy chcą aby powstał jeszcze jeden fundusz, czyli Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jego celem byłoby „wspieranie marketingu, wzrostu spożycia i promocji roślin oleistych oraz ich przetworów pochodzących z przetworzenia rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi” - napisano w uzasadnieniu projektu. Projektowana zmiana ustawy o funduszach promocji jest odpowiedzią na postulaty przedstawicieli branży roślin oleistych, którzy wnioskowali o utworzenie nowego, odrębnego funduszu promocji.

Fundusz Promocji Roślin Oleistych będzie wspierał wszelkie inicjatywy mające w założeniu doprowadzić do „przekroczenia bariery stabilnego popytu i przyspieszenia tendencji wzrostowych. Nie chodzi tu jedynie o kwestię zwiększenia spożycia tłuszczów roślinnych, co bardzo powoli, ale systematycznie staje się w Polsce faktem, ale również zwiększenia udziału krajowych produktów w ich strukturze, w tym w szczególności właśnie oleju rzepakowego. Jest to niezwykle ważne mając równocześnie na uwadze m.in. doskonałe, bo wielkonakładowe pozycjonowanie marketingowe na polskim rynku od wielu lat oliwy z oliwek, a w ostatnim czasie także choćby oleju kokosowego, co wpływa na postrzeganie tych produktów oraz trendy konsumenckie” - napisano w uzasadnieniu ustawy.

Rzepak jako jedną z najbardziej rozpowszechnionych i perspektywicznych upraw polowych kraju. Jest to także jedyna roślina oleista uprawiana w Polsce na skalę przemysłową. Jego udział w krajowym areale upraw roślin oleistych wynosi 95-97%. Rzepak jest surowcem do produkcji tłuszczów konsumpcyjnych oraz stanowi źródło białka paszowego.

Powierzchnia upraw rzepaku oraz wysokość jego zbiorów systematycznie rosną


Przed wejściem do Unii Europejskiej notowaliśmy zbiory poniżej 1 mln ton. Ale w latach 2013-2016 było to już średnio 2,7 mln t.  Był to efekt ponad dwukrotnego wzrostu areału uprawy (odpowiednio z 0,4 mln ha do 0,9 mln ha), ale także ok. 38% wzrost plonów (z ok. 2,2 t/ha do prawie 3 t/ha). W Polsce uprawą rzepaku zajmuje się obecnie 89,7 tys. gospodarstw rolnych.

Ile pieniędzy zasili Fundusz?


Areał upraw roślin oleistych to powierzchnia ok. 880 000 ha, przy czym plony to 3 t/ha co oznacza 2 640 mln ton zbiorów, zaś cena za tonę kształtuje się na poziomie 1540 zł/t. Przy założeniu, że wysokość wpłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych będzie wynosiła 0,2% wartości netto od roślin oleistych, szacuje się, że średnie roczne wpływy na ten fundusz będą wynosiły blisko 8 mln zł co ma pozwolić na prowadzenie efektywnych działań służącym realizacji celów ustawy.   wk

Fot. CzekałaWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)