StoryEditor

89 tys. gospodarstw zrzuci się na Fundusz Promocji Roślin Oleistych

W Sejmie pojawiła się ustawa, która zakłada powołanie Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Jego zadaniem będzie promocja polskich olejów oraz walka z rosnącą popularnością oleju z oliwek oraz oleju kokosowego. Będzie to 10 fundusz wspierający promocję produktów rolno-spożywczych, na który zrzuci się 89 tys. gospodarstw rolnych uprawiających rzepak. Co roku będzie miał do dyspozycji ok. 8 mln zł. 
22.05.2019., 17:05h
Obecnie zgodnie z ustawą w kraju działa 9 funduszy promocji:
  1. Fundusz Promocji Mleka;
  2. Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego;
  3. Fundusz Promocji Mięsa Wołowego;
  4. Fundusz Promocji Mięsa Końskiego;
  5. Fundusz Promocji Mięsa Owczego;
  6. Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych;
  7. Fundusz Promocji Owoców i Warzyw;
  8. Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego;
  9. Fundusz Promocji Ryb.
Autorzy ustawy chcą aby powstał jeszcze jeden fundusz, czyli Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jego celem byłoby „wspieranie marketingu, wzrostu spożycia i promocji roślin oleistych oraz ich przetworów pochodzących z przetworzenia rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi” - napisano w uzasadnieniu projektu. Projektowana zmiana ustawy o funduszach promocji jest odpowiedzią na postulaty przedstawicieli branży roślin oleistych, którzy wnioskowali o utworzenie nowego, odrębnego funduszu promocji.

Fundusz Promocji Roślin Oleistych będzie wspierał wszelkie inicjatywy mające w założeniu doprowadzić do „przekroczenia bariery stabilnego popytu i przyspieszenia tendencji wzrostowych. Nie chodzi tu jedynie o kwestię zwiększenia spożycia tłuszczów roślinnych, co bardzo powoli, ale systematycznie staje się...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. lipiec 2024 03:23