Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Fiskus czyha na rozliczenie rolniczego VAT

07.02.2018

Drukuj

Fiskus czyha na rozliczenie rolniczego VAT

Artykuł dostępny

– Przyznam szczerze, mam sporo wątpliwości, jak dobrze rozliczać VAT w związku z wprowadzonymi wymaganiami podatkowymi. Dlatego zdecydowałem się przyjść na wasze seminarium – powiedział jeden z księgowych, który prowadzi biuro podatkowe i obsługuje rolników.

r e k l a m aRównież i nasi Czytelnicy-rolnicy, którzy licznie przybyli do ODR w Łosiowie, w kuluarach nie kryli obaw co do tego, jak prawidłowo sprostać wymaganiom fiskalnym w tym roku. Przykłady podawane przez prelegenta – Romana Włodarza, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej i naszego redakcyjnego eksperta VAT – na tyle sugestywnie oddziaływały na wyobraźnię uczestników, że w miarę upływu czasu spotkania rodziło się coraz więcej wątpliwości rolników.
Od nowego roku
Przypomnijmy zatem, że od stycznia br. mamy split payment, jednolity plik kontrolny, obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie papierowo, a już elektroniczne. Urzędy skarbowe będą chciały mieć pełny wgląd w zdarzenia gospodarcze, w tym w gospodarstwach rolnych.

Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy VAT są zobowiązani prowadzić ewidencję nabyć i ewidencję sprzedaży w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten wynika z koniecznością przesyłania danych z tych ewidencji w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

Należy zauważyć że programem komputerowym może być np. Excel lub Word. Zatem podatnik prowadząc rejestry VAT np. w Excelu spełnia wymóg przewidziany w art. 109 ust. 8a ustaw o VAT. Ministerstwo Finansów udostępnia na stronie internetowej http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk instrukcje obsługi plików i narzędzia umożliwiające przesłanie danych.

W przypadku split payment pojawia się obowiązek rozdzielnia kwoty brutto na kwotę netto i sam czysty VAT. Każda z kwot jest wpłacana na odrębne konta. Od 1 kwietnia 2018 r. Dla osób będących podatnikami czynnikami VAT i posiadającymi konta bankowe firmowe, banki będą musiały założyć subkonta, na które przelewany będzie VAT.Obowiązek split payment dla rolnika jest o tyle dobry, wybrany przez rolnika – zwalnia go z solidarnej odpowiedzialności za rozliczenie VAT, jeśli okaże się, że nawet wbrew swej wiedzy, handlował z nieuczciwym przedsiębiorcą. Jeśli ten bowiem nie rozliczy VAT, rolnik – jeśli zadeklarował – że rozlicza się w split payment – nie odpowiada za ewentualne „przekręty” swego kontrahenta.

Szeroko o VAT i o tym, jak dać sobie radę z nowymi przepisami fiskalnymi piszemy w naszym kwartalniku „top agroszef Premium”, dostępnym tylko z prenumeratą top agrar Polska. KLIKNIJ TUTAJ.


Opr. pł

Polecane dla Ciebie:

article icon

Okres wczesnej ciąży – zagrożenia dla zarodka

Czytaj

Galeria zdjęć

Nasze warsztaty VAT poświęcone są nowościom, jakie fiskus wprowadza od stycznia 2018 r. wysłuchało wielu rolników.
Nasze warsztaty VAT poświęcone są nowościom, jakie fiskus wprowadza od stycznia 2018 r., wysłuchało wielu rolników.
Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej i nasz redakcyjny ekspert od zagadnień VAT.
Nasze warsztaty VAT poświęcone są nowościom, jakie fiskus wprowadza od stycznia 2018 r., wysłuchało wielu rolników.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii