StoryEditor

Rolnicy do dziś nie dostali pieniędzy za kukurydzę sprzedaną jesienią. Co teraz?

Rolnicy z okolic Płońska na Mazowszu do dziś nie dostali pieniędzy za kukurydzę. Ilu łącznie dostawców nie ma rozliczonego ziarna? Do końca nie wiadomo. Firma skupowa z Lubienia Kujawskiego zalega im z płatnościami, a sama została z drogo kupioną kukurydzą.
14.08.2023., 10:08h

Ponad 100 rolników, jedni twierdzą, że znacznie więcej, a każdy z nich stratny dziesiątki, czy nawet setki tysięcy złotych. A wszystko za sprawą odstawionej w ubiegłym roku kukurydzy, za którą do dzisiaj rolnicy nie dostali zapłaty.

Cena i faktura jak należy, ale...

– Żniwa rozpocząłem już we wrześniu. Zebraną z 75 ha mokrą kukurydzę sprzedałem w całości do jednego skupu w miejscowości Kondrajec. Wszyscy myśleliśmy, że sprzedajemy towar gospodarzowi, dopiero na fakturze, którą dostaliśmy dwa tygodnie po odstawieniu kukurydzy, okazało się, że sprzedaliśmy ją firmie z Lubienia Kujawskiego. Tutaj był tylko punkt skupu – opowiada Jarosław Młotkowski, który właśnie w Kondrajcu (gm. Sochocin) prowadzi 97-hektarowe gospodarstwo, które oprócz produkcji roślinnej, głównie kukurydzy, utrzymuje 600–700 świń w tuczu otwartym.

Jarosław Młotkowski rolnik
Jarosław Młotkowski

Faktury zostały wystawione jak należy, wszystko uwzględnione i nic nie wzbudziło obaw rolników. Cena była dobra, bo za kukurydzę na fakturze, w zależności do wilgotności i dnia sprzedaży mają kwoty od 880 do 970 zł/t netto.

– Nie mieliśmy ani wątpliwości, ani podejrzeń co do za...

Pozostało 94% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 15:10