Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Groźne zimujące chwasty

Obrazek

Warto mieć na uwadze, że tam, gdzie nie udało się w oziminach wykonać zabiegu chwastobójczego trzeba liczyć się z wystąpieniem chwastów zimujących – te są trudnymi przeciwnikami.

Jacek Daleszyński13 grudnia 2017, 13:30
Do tych trudnych zawodników, z których zwalczaniem trzeba się liczyć wiosną w niechronionych zbożach zaliczamy:
  • miotłę zbożową,
  • przytulię czepną,
  • bodziszek drobny,
  • fiołek polny,
  • chaber bławatek,
  • maruna,
  • gwiazdnica pospolita,
  • prztaczniki.

Chwasty zimujące to gatunki jare, ale dobrze znoszące temperatury panujące podczas łagodniejszych zim. Są szczególnie niebezpieczne, bo podczas spoczynku zimowego upraw ozimych mogą się, nieco wolniej co prawda, ale jednak rozwijać. Wczesną wiosną są w stanie zakwitnąć i wydać nasiona. Jeśli nie zwalczy się ich wcześniej to do gleby trafią kolejne nasiona będące źródłem zachwaszczenia w następnych sezonach.

Zwalczanie chwastów dopiero wiosną w sytuacji niewykonania biegu jesiennego jest zawsze ryzykowne. Chodzi o to, że trzeba je wykonać jak najwcześniej, jeśli stwierdzimy już obecność chwastów zimujących. Z drugiej jednak strony nie likwidujemy w ten sposób chwastów wschodzących dopiero wiosną, zatem przy takim postępowaniu konieczny może okazać się zabieg korekcyjny. Jeśli poczekamy i będziemy chcieli jednym zabiegiem zniszczyć chwasty jesienne i te, które powschodziły wiosną, to gatunki zimujące mogą okazać się wtedy odporne na działanie herbicydów, nawet w najwyższych zalecanych dawkach. W takiej sytuacji zawsze warto postawić na zabieg wcześniejszy, oczywiście w miarę możliwości wjazdu w pole.
Podczas takiego zabiegu trzeba mieć na uwadze temperaturę, w jakiej działają herbicydy. Przeczytasz o tym TUTAJ.

O zaleceniach odchwaszczania zbóż dopiero na wiosnę pisaliśmy w osobnym artykule. Znajdziesz go TUTAJ.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)